Ki profitál a betétekből?

Pozsony. A megtakarításainkat azért szoktuk befektetni, hogy idővel többet kapjunk vissza. Természetesen a haszonszerzés motiválja a másik oldalt, vagyis a bankokat és a pénzügyi társaságokat is. Vajon mennyit érünk a pénzügyi szolgáltatók szemében?

Teljesen természetes, hogy egy piacgazdaságban mindenkit a nyereség motivál. A kereskedelmi bankot, a pénzügyi tanácsadót és minket is. Amíg azonban az utolsó csoportot érintő adatatok általában nyilvánosak – betéti kamatok, alapok hozama stb. – addig az első csoportról csak átfogó, a második csoportról gyakorlatilag semmilyen nyílt információ sem érhető el. A bankokról annyit tudni, hogy nyereségük egyrészt a kamatmarzsból áll (betétek és hitelek közti kamatkülönbözet), illetve illetékből. Tudni lehet azt is, hogy a lakossági üzletág a jövedelmezőbb, mert itt a kamatrés szélesebb. A kereskedelmi bankok tanácsadóinak jövedelmét szintén befolyásolja az értékesítés, a befektetési alapok eladási illetéke őket illeti. Részben ez állhat annak a hátterében, hogy ez a befektetési forma gyorsan elterjedt.

A pénzügyi tanácsadók jövedelme titok. Ez szinte mindig az általuk kínált termékek províziójából származik, amit azonban gyakorlatilag az ügyfelek fizetnek. Ritka az olyan tanácsadói lánc, ahol van fix jövedelem is. A legmagasabb bevételük a hosszú távú, folyamatosan fizetett termékből származik, vagyis az életbiztosításból. Itt a biztosítási ügynök províziója általában az 1 éves befizetéssel egyezik meg. Az alapok esetében független pénzügyi tanácsadók haszna a belépési díj. Itt is jövedelmezőbb, ha nem egyszeri befizetésről van szó, hanem rendszeres megtakarításról. A pénzügyi tanácsadók jövedelmére nem szabad úgy tekinteni, mint egy ördögi titokra. Munkájukat tisztességesen meg kell fizetni. Főleg a szabadúszó tanácsadók esetében nagyon sok a fáradság, idő és az önképzésbe fektetett energia. Az ő jövedelmük kizárólag a munkájukból ered. Tény, hogy a provízió mértéke deformálja a termékek árusítását. A szakmai berkekben lassan terjed a nézet, miszerint a legalkalmasabb megoldás az lenne, ha a pénzügyi szolgáltatásért nem a pénzintézet, hanem az ügyfél fizetne. ĺgy a tanácsadót kizárólag az ügyfél érdekei motiválnák.

VÚB: magas kamatú folyószámla

Pozsony. A bankok azért a lakossági szolgáltatásokon keresik a legtöbbet, mert bármilyen furcsa, de az ügyfelek alig figyelik a kamatterheket, ami főleg a kisebb összegű áruhitelekre vonatkozik. Az Általános Hitelbank (VÚB) felmérése szerint a kliensek 80%-a nem tudja, hány százalékon kamatozik a folyószámlája, közel 60%-ka pedig nem ismeri a folyószámlája kezelési költségének nagyságát. Napjainkban a folyószámlán lévő pénz utáni kamat legfeljebb 0,3%, azonban a VÚB mától előrukkol a Flexiúčet Extra folyószámlával, a hazai bankpiacon példátlanul magas, 5%-os kamattal. A kamatnak két feltétele van: az ügyfélnek havonta legalább 12 átutalást, pénzmozgást kell végeznie a számláján, melyek együttes értéke legalább 15 000 korona. Az 5%-os kamat legfeljebb 15 ezer koronányi, a számlán nyugvó összegre vonatkozik. (shz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?