Kedvező uniós hitelek segítik a hazai vállalkozókat

<p>Minden bank kínál speciális csomagot a vállalkozók számára, mivel a lakossági folyószámlát nem szabad vállakozói célokra használni. Napjainkban a csökkenő hitelkamatok mellett megjelentek a kedvező feltételű uniós hitelforrások is a kínálatban.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Bár egyetlen törvény sem szabja meg, hogy a vállalkozó vállalkozói folyószámlát nyisson, a gyakorlatban azonban ez mégis követelménynek számít. „A lakossági folyószámlát nem lehet vállalkozói célra használni” – mondta Alena Walterová, az Általános Hitelbank (VÚB) szóvivője. „Ha a vállalkozó a lakossági számlát használja vállalkozása céljára, akkor ez szerződésszegésnek számít, ebben az esetben a bank felmondhatja az ügyféllel kötött szerződést” – állítja a Prima Banka sajtóosztálya. A vállalkozónak is jobb, ha elválasztja egymástól a magánjellegű pénzügyeit a vállalkozói tevékenységétől. Egyrészt áttekinthetővé válik a pénzmozgása, egyszerűbbé válik a könyvelés, továbbá a vállalkozói folyószámlával kapcsolatos kiadások sem jelentenek érdemi terhet, mivel ezek a költségek leírhatók az adóalapból.

Számlacsomagok kínálata

A bankok speciális szolgáltatásait igénybe vevő vállalkozók számára nyújtott banki szolgáltatások már az alapcsomagban tartalmazzák az elektronikus ügyleteken kívül az automatikus átutalásokat is, amit a lakossági szolgáltatásokban nem vehetünk igénybe. Minden bank kínál speciális csomagokat a vállalkozók számára is, így nem kell mást tenniük, mint kiválasztani a nekik legmegfelelőbb csomagot. Bankonként más-mást kínálnak, nagyjából azonban elmondható, hogy a számlavezetési díj, a bankkártya és az ügyfél számára megküldött kimutatás mindig benne van. Ma már szinte testre szabják a vállalkozói számlacsomagokat, az ügyfél megszabhatja, milyen szolgáltatások legyenek a csomagban. Természetesen ettől függ a havi számlavezetés díja is, ami kezdődhet akár havi 5 eurónál is, ám felkúszhat akár 80 euróra – a tranzakciók számától, a szolgáltatások skálájának gazdagságától függően. Általánosságban így elmondható, hogy minél több szolgáltatást vesz igénybe egy-egy vállalkozó, annál inkább megéri számára a speciális vállalkozói csomag. Természetesen a vállalkozói számlák díja magasabb a lakosságinál. „Egy átlagos vállalkozó havonta sokkal több pénzügyi műveletet végez el, mint egy természetes személy. Ráadásul nem egyszer bonyolultabb pénzügyi műveletekről van szó, több szolgáltatást is vesz igénybe, ezért a havi számlavezetési díja is magasabb” – magyarázta az okokat Zuzana Ďuďáková, az UniCredit Bank szóvivője. Arról nem is szólva, hogy számos esetben korlátlan számú pénzmozgást tesznek lehetővé, és ez vonatkozik a pénzautomaták (ATM) használatára is. A mikro- és kisvállalkozásoknak az egyik legnagyobb állandó kiadást a számlavezetéssel, átutalással kapcsolatos költségek jelentik. A szegmensnek nyújtott ajánlatok között azonban egyre kedvezőbbeket találhatunk, a bankok mind nagyobb versenyének köszönhetően. A régebben csak drágán igényelhető szolgáltatások nagy része ingyenessé vált, illetve beépült a havi díjba. Olyan pénzintézettel már nem is találkozhatunk, amelynél nincs lehetőség elektronikus bankolásra.

Uniós hitelforrások

A kezdő kisvállalkozó abban az esetben kap hitelt, ha vagyoni garanciákat tud nyújtani, illetőleg meggyőző vállalkozói tervet kell az asztalra tenni, ami azt sugallhatja, hogy a beruházás megtérül. „A kezdő vállalkozók esetében nem tudjuk megvizsgálni a vállalkozói múltjukat. Nincs velük semmilyen tapasztalatunk, ezért pénzügyi garanciákat kérünk arra vonatkozólag, hogy a vállalkozó képes a hitelrészlet fizetésére, emellett bizonyos garanciákat is elvárunk, ezt egy harmadik fél is nyújthatja” – magyarázta a bankok óvatosságának okait a Tatra banka. A hozzáállás független a vállalkozás jogi formájától, azaz mindegy hogy egyéni vállalkozóról, kft.-ről vagy részvénytársaságról van szó, és attól is, milyen ágazatban szándékozik tevékenykedni. Időnként mégis enyhülhetnek a feltételek. Idén például az Európai Befektetési Alap (EIB) révén hitellehetőség nyílt a hazai mikrovállalkozók és fiatal vállalkozók számára. A 10 millió eurós hitelcsomag az OTP Bank útján hívható le. A forrásból elsősorban olyan vállalkozókat szeretne támogatni, akik a kereskedelmi hitelekhez egyébként nem vagy csak nagy nehézségek árán jutnának hozzá. Zemko Zita, az OTP Banka Slovensko vezérigazgatója szerint a hitelcsomaggal nagyjából 600 kisebb cégen és egyéni vállalkozón segíthetnek. A hitel előnye, hogy egyszerűbb és gyorsított ügyintézéssel jár, és kedvezőbb feltételeket támaszt az igénylőkkel szemben, mint a klasszikus kölcsönök.

Az egy igénylő által kérvényezhető hitel felső határa 25 ezer euró. A működési költségek fedezésére felvett hitel futamideje 3, a beruházások fedezésére szolgálóé pedig 6 év lesz. A folyósítás lehetősége a legalább egyéves múltra visszatekintő, legfeljebb 9 főt foglalkoztató és maximum évi 2 millió eurós forgalmat lebonyolító mikrovállalkozások számára áll nyitva. A kedvezményes kamatláb 7,5%-nál kezdődik. Az OTP EU MIKROúver elnevezésű hitelcsomag két év leforgása alatt hívható le, általános jellegű, vagyis nem konkrét ágazatok finanszírozását célozza.

Változatos felhozatal

Az EIB további forrása a JEREMIE-program, amelybe a Tatra banka, az UniCredit Bank, a Sberbank és a Szlovák Kezes- és Fejlesztési Bank (SZRB) kapcsolódott be. Ez esetben a kérvényezhető hitel felső határa már 1,2 millió euró, a futamidő 10 év, a kis- és középvállalkozók 2015 júniusáig meríthetnek a standardnál 0,3–0,4 százalékponttal alacsonyabb kamatozású hitelből. A ČSOB az Európai Befektetési Alappal karöltve két hitelfajtát kínál: az EU Beruházási Hitelt és az EU Működtetési Hitelt. Az évi 5 és 50 millió euró közötti forgalmat lebonyolító vállalkozások kategóriájában az UniCredit Bank a legfontosabb hitelező, mintegy 20%-os részesedéssel. „beruházási célú hitelét is nyújtunk e kategória számára, a felső határ 330 ezer euró, a futamidő 5 év, ingatlan finanszírozása esetében 10 év” – közölte Zuzana Ďuďáková, a bank szóvivője. A pénzintézet feltétele, hogy a hitelkérelmező a beruházás 20–30%-át önerőből fedezze. Az állami érdekeltségű SZRB a szokványos produktumok mellett külön megcélozza a farmereket Pôda és a Poľnoúver nevű termékükkel, emellett a kezdő fiatal vállalkozókra is gondolnak, akik 5000 és 50 ezer euró közötti hitelhez juthatnak. A Sberbank Micros néven kínálja hitellehetőségét azoknak a mikro- és egyéni vállalkozóknak, akiknek a forgalma nem lépi túl az évi 1 millió eurót. Az Általános Hitelbank (VÚB) az egyéni és kisvállalkozóknak (évi 1,2 millió euró forgalomig) ajánlja a Profi hitelt, ebből a cég működési költségeit és az esetleges beruházásokat lehet finanszírozni – a hitel felső határa 332 ezer euró, a futamidő felső határa 8 év. A Szlovák Takarékpénztár a legfeljebb évi 1 millió eurós forgalmú kisvállalkozóknak akadálymentes számlatúlmerítést tesz lehetővé, a bank nem vizsgálja, hogy mire fordítják a pénzt – közölte Štefan Frimmer, a takarékpénztár szóvivője, ennek mértéke legfeljebb az elmúlt évi forgalom 10%-a lehet. Az SLSP nem célirányos, kezesség nélküli hitele 3500 és 65 ezer euró közötti, a kamat 7,70%-nál kezdődik. (Tr, só)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?