Kaphatok Németországból családi pótlékot?

A férjem 2016 januárjától Németországban dolgozik, míg a család többi tagja egyelőre itthon marad Szlovákiában. Két gyerekünk van, mindkettő iskolába jár. A németországi családi pótlékról szeretnék érdeklődni.

A férjem 2016 januárjától Németországban dolgozik, míg a család többi tagja egyelőre itthon marad Szlovákiában. Két gyerekünk van, mindkettő iskolába jár. A németországi családi pótlékról szeretnék érdeklődni. Ismerőseink, akik a munkát szerezték a férjemnek, úgy tájékoztattak, hogy jogosult lenne családi pótlékra is Németországból. Ez a hazai családi pótlékkal össze sem hasonlítható összeg, ezért minden erőnkkel azon leszünk, hogy megkapjuk. Barátaink figyelmeztettek, hogy az ügyintézés bonyolult és rendkívül hosszadalmas. Azt szeretném tudni, tényleg igényelhetjük-e a német családi pótlékot. Ha igen, mit kell tenni ez ügyben?

Ha olvasónk férje – nem kiküldött munkavállalóként – Németországban kezd dolgozni, a vele egy háztartásban élő gyerekek után igényelheti a németországi családi pótlékot (Kindergeld), illetve a családipótlék-különbözetet (Differezzahlung).

Tudni kell azonban, hogy egyszerre két országból nem folyósíthatják ugyanazt a családi ellátást. Ilyen esetekben a közösségi koordinációs rendeletek szabályrendszerét kell alkalmazni. Ha a szülők különböző tagállamokban élnek és/vagy dolgoznak, a 883/2004-es számú uniós rendelet 68. cikkében lefektetett elsőbbségi szabályokat kell alkalmazni. Fontos részletkérdés, hogy olvasónk dolgozik-e jelenleg és mely tagállamban. A munkavállaláson alapuló jogosultság ugyanis elsőbbséget élvez. Ha pl. a gyermekek édesapja Németországban dolgozik, míg olvasónk háztartásbeli, a családi pótlék teljes összegét Németország köteles kifizetni. Ha viszont olvasónk munkaviszonyban áll vagy magánvállalkozóként, esetleg szabadúszóként tevékenykedik Szlovákiában, elsősorban Szlovákiából kell igényelni a családi pótlékot, mivel a gyerekek is itt laknak. Ez esetben viszont Németországtól kérhetik a Szlovákiában kapott és a Németországban fizetendő összeg különbözetét.

A családi pótlék és a különbözet iránti igényt a kérelmező németországi lakhelye szerinti Familienkassénál kell beterjeszteni. A kérelemhez csatolni kell a család anyagi helyzetét igazoló dokumentumokat is – pl. a család összetételére vonatkozó E 401-es nyomtatványt és az E 411-es igazolást arról, hogy Szlovákiában milyen ellátást kapnak. Ha az eltartott gyermek elmúlt tizennyolc éves, iskolalátogatási igazolást is be kell adni.

Ami a kérelmek feldolgozásának folyamatát és ügyintézési határidőket illeti, ezt tagállamonként szabályozzák. Németország már kb. két éve jelentős (több hónapos) csúszásokkal küszködik ezen a téren. Ennek egyik oka az lehet, hogy 2013-ban átszervezték a németországi családtámogatási rendszert, melynek során a szlovákiai elemet is tartalmazó kérvényeket átcsoportosították az ügyintéző nürnbergi fiókjába, ezért azok feltorlódtak.

A tájékoztatás nem minősül

jogi tanácsnak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?