A rimaszombati járásbeli Klenócon szinte az egész falu bekapcsolódott a felkelésbe, később pedig a helyiek menedéket adtak az előretörő német egységek elől menekülő embereknek. A felkelés idején újságot is adtak ki a felkelők, és több partizáncsoport is tevékenykedett a faluban és környékén. A németek végül elfoglalták a falut, és több tucat embert koncentrációs táborokba küldtek.
Kiállítással és ünnepségekkel emlékeznek meg az Sznf nyolcvanadik évfordulójáról
A szlovák nemzeti felkelés (szlovákul Slovenské národné povstanie) német- és Tiso-ellenes felkelés volt Szlovákiában a második világháború idején, 1944. augusztus 29. és október 27. között a szövetséges hatalmak támogatásával. A felkelésben szlovákiai magyarok is részt vettek, számukat egyes források 800 főre teszik, még mások szerint 4000 is lehetett.
A kassai Kelet-szlovákiai Múzeumban (VSM) kiállítással, a dargói (Dargov) emlékműnél ünnepséggel emlékeznek meg a szlovák nemzeti felkelés (Sznf-SNP) 80. évfordulójáról. A felkelés jelentőségét és történéseit a #SNP80 kiállítás mutatja be, a tárlat augusztus 23-án nyílik meg a múzeumban. A látogatók a harcoló katonák használati tárgyai, felszerelése és fegyvereinek eredeti példányait és másolatait láthatják. A múzeum udvarán korabeli járműveket állítanak ki. „A kiállítás anyaga több mint száz gyűjtemény alapján dokumentálja és mutatja be a szlovák nemzet történelmének ezt a kihívásokkal teli időszakát, a felkelést, valamint annak okait és következményeit, érdekes multimédiás bemutatókkal, hiteles korabeli felvételek vetítésével és a felkelés részvevőinek nyilatkozataival. A látogatók érintőképernyő segítségével mérhetik le a felkeléssel és a II. világháborúval kapcsolatos tudásukat” – mondta Dominik Béreš, a múzeum igazgatója, és hozzátette, a kiállítás meghatározó eleme lesz a Štefánik páncélvonat modellje. A megnyitója előtt korabeli felszereléseket és fegyvereket mutatnak be a Békemaraton téren. Az ünnepség csúcspontja augusztus 29-én délután lesz a Dargói-hágónál, az Sznf-emlékműnél. Harci felszerelések bemutatójával, tárlatvezetéssel és kulturális programokkal várják a látogatókat a harci dicsőség dísztermébe. Ezen a napon hálaadó menetet is tartanak Dargón.
Félmaraton
Az évforduló alkalmából Breznóbánya (Brezno) lakosai úgy döntöttek, hogy e fontos mérföldkőre egy olyan rendezvénnyel emlékeznek meg, amely már régóta kíséri a felkeléssel kapcsolatos megemlékezést. 15 év után, augusztus 31-én, a Futok a hősökért, futok a szabadságért jelszó jegyében megújítják az SNP félmaraton hagyományát. A breznóbányai önkormányzat arról tájékoztatott, hogy a 2024-es SNP félmaraton a múlt század 80-as és 90-es éveinek nagy sikerű és részvételű éveire épít. A rendezvényt a város szervezi a Breznóbányai Karbantartó Szolgálattal, az atlétikai klubbal és a Región Horehronie nevű regionális turisztikai szervezettel együttműködve. „Örülök, hogy 15 év után visszatér városunkba a már ikonikusnak számító SNP félmaraton a szlovák nemzeti felkelés 80. évfordulója alkalmából. Felidézzük elődeink hőstetteit, felélesztünk egy szép hagyományt, és az ünnepet sporttevékenységgel kapcsoljuk össze” – közölte Tomáš Abel, az esemény egyik kezdeményezője.
Az egész falu
A szlovák nemzeti felkelés előkészületei a rimaszombati járásbeli Klenócon néhány héttel a felkelés előtt kezdődtek. A községi krónika szerint néhány nappal a felkelés előtt nehéz- és könnyű gépfegyvereket, 750 puskát, 1500 német gránátot és 40 000 töltényt hoztak. A helyi könyvtáros szerint szinte az egész falu csatlakozott a felkeléshez. „Klenócon annyi férfi állt készen a harcra, hogy végül nem volt elég a fegyver, és nem jutott mindenkinek. Sok nő is bekapcsolódott, aki nagy segítséget jelentett. Orvosi ellátmányt és élelmiszert is szállítottak a faluba, és pénzgyűjtést is folytattak” – mondta Eva Biela, a klenóci könyvtár könyvtárosa. A németek a felkelés leverése után jutottak el ide, a falut 1944 végén foglalták el. A helyieket Antonín Vazač, becenevén Antek árulta el, aki beépült a partizánok csapatába, de közben besúgott a németeknek.
Bankjegy és érme
Egy új emlékbankjegyet is kibocsátottak, amelyet múlt héten kezdtek árusítani a Besztercebányai Sznf Múzeumban, a skanzenben található páncélvonatnál. „Több mint 60 ezer katona és 15 ezer partizán vett részt a szlovák nemzeti felkelésben. A partizáncsapatokban 35 nemzethez és nemzetiséghez tartozó emberek harcoltak. A Turócszentmárton (Martin) közelében készült korabeli fényképen, amely a 0 eurós bankjegyen szerepel, menetelő katonák láthatók, a felvétel azt az elszántságot mutatja meg, amely a nácizmus elleni küzdelmet jelképezi” – közölte az Sznf Múzeum. Ugyanezen a napon kezdték értékesíteni a múzeum a Szlovák Nemzeti Bankkal és a körmöcbányai (Kremnica) pénzverdével közösen az Sznf 80. évfordulója alkalmából kibocsátott tízeurós ezüst gyűjtői érmét.
A felkelés emléke
Vágsellyén minden évben az Alsó utcán levő Sznf-emlékműnél tartják a megemlékezéseket. Az emlékmű 1972 augusztusára készült el, öt évvel ezelőtt pedig teljesen felújították. Az emlékmű vracai mészkőből készült, de kikezdte az idő, vandálok rongálták meg és madarak piszkították be. A restaurátorok megtisztították, pótolták a hiányzó részeket, retusálták, új borítást kapott. A restauráló cég többféle technológiát alkalmazott, például magasnyomásos, vegyi, termikus és mechanikus tisztítást is. A helyreállítás összköltsége meghaladta a 12 000 eurót.
Sznf híd
A pozsonyi Szlovák nemzeti felkelés (Sznf-SNP) hídja nem csupán fontos összeköttetést jelent Ligetfalu (Petržalka) és az Óváros (Staré mesto) között. Az ivóvízellátásban is szerepe van. „Elmondható, hogy a híd pótolhatatlan eleme a fővárosnak” – mondta Peter Bubla, a főváros szóvivője. Az Sznf híd megépítéséig az Öreg híd (Starý most) kötötte össze a Duna jobb és bal partját. Nem volt szükség másik hídra, hiszen Ligetfalu akkor még nem volt Pozsony része, sőt voltak időszakok a történelemben, amikor még csak Szlovákiának sem. Csak miután Ligetfalut Pozsonyhoz csatolták, majd megszületett a döntés egy új lakótelep felépítéséről, merült fel, hogy gondolni kell a közlekedés megoldására is a Dunán keresztül. „Történelmi szempontból a híd elhelyezése nem értékelhető másként, mint a korábbi elővárosi terület jellegének elvesztéseként. A Hal téren (Rybné námestie) álló zsinagógával egy értékes, 19. század végi, mór stílusú építészeti emlék veszett oda, és vele együtt a pozsonyi neológ zsidó közösség életének egyik fontos eleme” – emlékeztetett Bubla. A híd azonban az önkormányzat szerint megfelelt annak az alapvető célnak, hogy a város Ligetfalu felőli oldala könnyebben elérhető legyen a nagyszabású lakótelepépítés során. Az Sznf híd neve időközben Új hídra (Nový most) változott, azonban 2012-ben Óváros önkormányzata, majd a fővárosi önkormányzat jóváhagyta a híd eredeti nevéhez való visszatérést. Az Sznf hidat egyetlen, 85 méter magas pilon tartja, kötél segítségével rögzítették hozzá a hídszerkezetet. A híd 430 méter hosszú, a súlya 7540 tonna. A pilon tetején egy 32 méter átmérőjű, repülő csészealj formájú étterem van.
Fokos
A zólyomi (Zvolen) Sznf-emlékművet csak Fokosként (Valaška) emlegetik a helyiek, és az egyik legismertebb a városban, 50 évvel ezelőtt avatták fel. A fokosra emlékeztető emlékmű oldalán reliefek láthatók, amelyek a felkelők lakosság általi támogatását ábrázolják. Az emlékművet Jozef Lacko, a reliefeket Ján Kulich szobrász alkotta. Ľubica Miľanová, a városi hivatal munkatársa elmondta, a Fokos a város egyik nevezetessége, és rendre itt tartják a felkelés évfordulóin a megemlékezéseket. „2002-ben és 2003-ban, majd 2008-ban teljes felújításon esett át, megtisztították, kifényesítették az emlékművet, és a környékét is rendbe tették” – foglalta össze Ľubica Miľanová.
Felvonulás után
300 ezer eurót kap Besztercebánya, hogy helyrehozhassa a város útjait a szlovák nemzeti felkelés 80. évfordulójára rendezett katonai díszszemle és felvonulás után. A támogatást a pénzügyminisztérium nyújtja a városnak, működtetési költségekre 2024 végéig, beruházási költségekre pedig 2026 decemberéig használhatja fel a keretet. A 80. évforduló ünnepségei augusztus 28-án és 29-én lesznek Besztercebányán, a főszervező a védelmi minisztérium. Előadást tart az állami opera, számos vendég mond ünnepi beszédet, a kulturális rendezvények mellett katonai díszszemle is lesz. A kormány június végén 2,7 millió eurót különített el a rendezvényekre.
(tasr)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.