Jöhet a 4. mobiltársaság

<p>Pozsony. Rövidesen újabb versenytársat kaphat a három hazai mobilszolgáltató a vezeték nélküli szupergyors internetes szolgáltatások esetében. A Távközlési Hivatal az elkövetkező napokban bocsátja egyeztetésre a pályázati feltételekről szóló javaslatát, amelyet lapunknak a hivatalos közzétételt megelőzően sikerült megszereznie.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Az állam idén a 800, 1800 és 2600 MHz-es frekvenciasávokat szeretné értékesíteni, amelyek a 4G néven ismert negyedik generációs vezeték nélküli szolgáltatások kiépítését fontolgató társaságok számára ideálisak. A 2G és a 3G rendszerek utódját, a 4G rendszereket a szakértők szerint nagy adatátviteli sebesség és nagy kapacitás jellemzi. A fogyasztók számára a gyakorlatban ez azt jelenti, hogy egy egész estés filmet akár öt perc alatt is letölthetnek majd.

Mivel az állam szeretné elérni, hogy a szlovák piacon egy újabb távközlési társaság is labdába rúghasson, a lapunk birtokába jutott dokumentum szerint a 800 MHz-es sávban meghirdetett három engedély közül az egyiket csak olyan társaság szerezheti majd meg, amely Szlovákiában még nem vállalkozik. Ennek köszönhetően az új társaságnak nem kellene felvennie az árversenyt a Szlovákiában már befutott távközlési cégekkel. A frekvenciák értékesítésére kiírt pályázat azonban már egy éve késik. Roman Vavro, a Távközlési Hivatal szóvivője szerint jelenleg az utolsó simításokat végzik a pályázati javaslaton, amit az elkövetkező napokban tesznek közzé. Ha minden rendben megy, az említett frekvenciasávokat még idén értékesíthetik, az új szolgáltató pedig egy éven belül kiépíthetné a hálózatát. Ha azonban egyes cégek úgy gondolják majd, hogy a pályázat során diszkriminálták őket, az új hálózat kiépítése tovább késhet.

Ez utóbbira ugyanakkor egyre nagyobb az esély. Branislav Máčaj, a Távközlési Hivatal korábbi vezetője szerint a piac új szereplőjének az előnyben részesítése törvénybe ütközik. „Ilyesmit a hazai jog jelenleg nem ismer” – mondta el Máčaj. A kiélezett konkurenciaharc miatt nem látja értelmét az új játékossal történő kivételezésnek Martin Vidan, a Slovak Telekom szóvivője sem. Problémásnak tekintik a piaci elemzők azt is, hogy a 800-as frekvenciasávban így csak két sáv marad a három hazai mobilszolgáltatónak. Ezek egyike így elesik a gyors internetes hálózat kiépítéséhez szükséges frekvenciától, ami jelentős lépéshátrányba hozná a másik két társasággal szemben.

A pénzügyminisztérium előzetesen 130 millió eurós bevételre számít a frekvenciák értékesítéséből. A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy a túl magas ár sem jó, hiszen ez a későbbiekben elriaszthatja a távközlési cégeket a nagyobb fejlesztésektől, amit Hollandia esete már a gyakorlatban is bizonyított. Ez utóbbit már az Európai Bizottság is kritizálta, mivel a csillagokba szökő árbevétel miatt veszélybe került az ottani hálózatok fejlesztése. Az új frekvenciák értékesítését a hírlapi források szerint figyelemmel követi a cseh milliárdos, Petr Kellner tulajdonába tartozó PPF csoporton kívül a J&T, a Towercom, a Slovanet és a GTS Nextra is. Egyelőre azonban nincsenek hírek arról, hogy az olyan nagy társaságok, mint a brit Vodafone, a norvég Telenor vagy a francia Vivendi érdeklődnének a frekvenciák iránt. (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?