Itt a szlovák keleti nyitás

<p>Pozsony. A Fico-kormány megpróbálja lekoppintani az Orbán-kabinet keleti nyitás politikáját, az elemzők azonban már most figyelmeztetnek, hogy kormánypropagandával nem lehet üzletet kötni. Ha Fico csak erre szorítkozik, úgy jár, mint Magyarország, amely a keleti nyitással csak rontott a helyzeten.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

A szlovák gazdaság dinamikus növekedését leginkább a kivitelnek köszönhetjük, miközben az ország legfontosabb kereskedelmi partnereinek továbbra is az uniós tagországok – elsősorban Németország és Csehország – számítanak. A statisztikai hivatal adatai szerint a szlovák kivitel 85 százaléka irányul az uniós tagországokba, amelyek a behozatalon 65 százalékban részesednek. Ezen az egyoldalú függőségen szeretne változtatni Robert Fico kormányfő, aki az Orbán-kormány példáját követve meghirdette saját keleti nyitás politikáját. „Támogatjuk az uniós tagországokon kívüli terjeszkedést, elsősorban Oroszország és az ázsiai országok azok, amelyekben jelentős potenciál rejlik Szlovákia számára” – mondta el Fico Szlovákia tiszteletbeli konzuljainak e héten megrendezett pozsonyi tanácskozásán. A kormányfő felszólította a konzulokat, hogy támogassák a kis- és közepes szlovákiai vállalkozások megjelenését azon országokban, amelyekben Szlovákiát képviselik, csökkentve ezzel az ország függőségét az uniós piacoktól.

Fico azonban könnyen úgy járhat, mint a magyar kormány, amely ugyan hatalmas hírverést csapott a keleti nyitás körül, valós eredményeket azonban nem sikerült elérnie. Bár a magyar kormányzati propaganda szerint a keleti nyitás politikája „gyógyír a magyar gazdaság számára”, a stop.hu szerint a tények másról tanúskodnak. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint az új politika meghirdetésének évében, 2012 első három hónapjában 1,332 milliárd euró értékben exportált Magyarország Ázsia irányába. Ugyanekkor az uniós tagállamok felé 15,503 milliárd euró volt a forgalom, plusz még 4,4 milliárd más, európai államok felé. Utóbbi adat a tavalyi év végére – a teljes kontinenst nézve – 21,582 milliárd euróra nőtt, közel 1,8 milliárdos bővüléssel. Eközben Keleten 1,160 milliárdra csökkent a forgalom, vagyis 172 millió euróval kevesebb magyar áru fogyott. Az Ázsiába irányuló magyar export jelenleg ötéves mélyponton van.

A szakemberek szerint régiónk kis- és közepes vállalkozásinak (kkv) a keleti terjeszkedéséhez ugyanis nem elegendő a masszív kormánypropaganda. Madár István, a portfolio.hu gazdasági hírportál elemzője szerint az export diverzifikálása jó irány, csak meg kell találni hozzá a megfelelő eszközöket. Gyurácz Németh Iván, az M27 Absolvo tanácsadó cég külpiacra lépési üzletágának vezetője kiemelte: sok olyan vállalat van, amelynek nagyon jó a technológiai és műszaki háttere, vagyis nagyon jó a termék vagy szolgáltatás, de nincs, aki erről meggyőzze a leendő vevőket. (TASR, MTI, mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?