Karácsony előtt hajlamosak vagyunk arra, hogy olyan terméket is megvegyünk, melyekről utólag kiderül, használhatatlan. Sajnos, a piacokon, alkalmi árudákban – főleg az ünnepek előtt – még mindig kínálnak olyan elektromos cikkeket, amelyek az alapvető biztonsági követelményeknek sem felelnek meg.
Hogy az ajándék ne váljon egyhamar szemétté
A fogyasztóvédelmi szakhatóságok a karácsonyi ünnepkör előtt fokozottan ellenőrzik az említett termékeket. Sajnos, évről évre visszatérő mondat jelentéseikben, hogy ez vagy az a termék nem felel meg az alapvető üzemeltetési követelményeknek, esetleg használatuk tűz- vagy balesetveszélyes. Ezért a fogyasztóvédelmisek – a körültekintőbb vásárlásra buzdítva – nyilvánosságra hozták a kereskedelemben kapható elektromos készülékek esetében leggyakrabban előfordult hibákat, hiányosságokat.
A vasaló
hordozható, kézben tartott, felügyelet mellett működtetett készülék. Fajtái: – száraz vasalásra alkalmas vasalók hőmérséklet szabályozással;
– gőzölős vasalók hőmérséklet és gőzszabályozással, permetező funkcióval;
– nyomás alatt gőzölős kivitelű vasalók (alacsonyabb hőmérsékleten vasalnak) hőmérséklet- és gőzszabályozással;
– külön gőz adapterrel rendelkező vasalók (nagyobb a víztartályuk, fűtőbetét forralja a vizet, alakítja gőzzé, a gőz külön csővezetéken kerül a vasalóba), a készülék nyomás alatt működik;
– útivasalók, száraz és gőzölős kivitelűek;
– gőzvasalók (elektródás), amelyek többnyire függőleges helyzetben használatosak (ez a fajta nálunk nem terjedt el).
A piacfelügyeleti ellenőrzések során kiderült, hogy olyan vasalókat is forgalmaznak, amelyek például nincsenek ellátva megfelelő áramütés elleni védelemmel, védőföldeléssel, de a kettős szigetelés kritériumát sem elégítették ki. A villamos szilárdság vizsgálatánál próbafeszültség elérése előtt átütés történt a feszültség alatti részek és a megérinthető vasalótalp között. Gyakori észrevétel továbbá, hogy a mért felvett teljesítmény kisebb, mint a névlegestől való megengedett (+5%-10%) eltérés. Néhány készülékben nem volt beépített hőbiztosító, ha igen, helyzetében nem volt megfelelően rögzítve, vagy a működési határértéke magasabb volt, így a vasalótalp túlmelegedését későn érzékelte és a „szakszerűtlen működtetés” vizsgálatnál a készülék kigyulladt. A felsoroltak alapján is megállapítható, hogy még napjainkban is nagyon sokszor forgalmaznak olyan készüléket, amely áramütést eredményezhet és/ vagy tűzveszélyes.
Az elektromos kávéfőzők
hordozható, felügyelet mellett működtetett készülékek, melyek kivitelük szerint lehetnek:
– átfolyó rendszerű kávéfőzők a legegyszerűbb kivitelű, ún. hoszszú kávé főzésére, melegentartó lappal ellátva;
– átfolyó kávéfőzők azonos elven működő teafőzővel egy készüléken belül összeépítve;
– eszpresszó kávéfőzők, melyek zárt térben, gőznyomás alatt működnek;
– kapuccsino készítők – ezek olyan kávéfőzők, amely rendelkeznek külön gőzölőcsővel a kávé és a tej habosítására;
– átfolyó rendszerű és eszpreszszó kávéfőző összeépítve egy készüléken belül. Ez egy időben a kétféle kávé főzésére alkalmas automata, amely rendelkezik kávéőrlővel szemes kávé friss őrlésére, adagolására, eszpresszó kávéfőzővel, külön gőzölő funkcióval.
A minőségvizsgálatok során kiderült, hogy egyes forgalmazott termékek nem voltak ellátva védőföldeléssel, a hiányos szigetelés miatt a villamos szilárdság vizsgálatnál átütött a feszültség a megérinthető részek (melegentartólap, burkolat, kapcsoló) között. A túlfolyás vizsgálatnál a víz a kapcsolóba, illetve a feszültség alatt lévő melegentartó lap alá folyt.
Gyakori hiba, hogy nincs a készülékbe beépítve hőbiztosító, vagy azt a fűtőtesttől távolabb építették be (ez a távolság gyakran szereléstől függött), ezért a túlmelegedés elleni védelem nem időben működött. A szakszerűtlen működtetés vizsgálat során a kávéfőzők kigyulladtak, füstöt, mérgező gázokat bocsátottak ki, a burkolat oly mértékben deformálódott, hogy a feszültség alatti részek megérinthetővé váltak. Azon túlmenően, hogy a kávéfőzők üzemképtelenné váltak, áramütés- és tűzveszélyes is voltak.
A kenyérpirítók
felügyelet mellett működtetett hőtechnikai készülékek. A kivitel és funkciótól függően lehetnek fém vagy műanyag (cool touch) burkolatú, 2 vagy 4 szeletes, péksütemény melegítőráccsal ellátott, nyitható morzsatartóval, fűtőszállal vagy kvarccsővel szerelt, mechanikus vagy elektronikus szabályozású kenyérpirítók.
A fűtőszállal szerelt kenyérpirítók forgalmazása jobban elterjedt (az olcsóbb árfekvés miatt), így az ellenőrök főként ezekre a termékekre fókuszálnak. Kiderült, több terméknél az áramütés elleni védelmet nem megfelelően alakították ki, a villamos szilárdság vizsgálatnál a szabványos próbafeszültség elérése előtt átütés történt.
Hajszárítók
Az ellenőrzések során gyanúsnak vélt hajszárítók szinte mindegyike áramütés és/vagy tűzveszélyesnek bizonyult. A szakértői vizsgálatok során kiderült: gyakori hiba az aktív részek megérintése elleni hiányos védelem. A motort és a fűtőszálakat összekötő vezetéket helyzetükben nem rögzítettek. A szakszerűtlen működtetés vizsgálat során kiderült: miután a hőkioldó nem a megfelelő helyre volt beépítve, ezért nem jelezte időben a túlmelegedést, nem kapcsolta ki a készüléket, így a felizzott fűtőszálak meggyújtották a burkolatot, az égő részecskék lehullottak.
A hajszárítókat nem tudjuk úgy üzemeltetni, hogy ne kerüljön hajszál és por a rácson keresztül a készülékbe akár a levegőt szívó oldal, akár a forró levegőt kifújó oldal felöl, vagy véletlenül kézzel el ne fedjük a szívórácsot. Ennek következményeként a ventilátor forgása lelassul, a ventiláció hűtőhatása csökken, a fűtőszál felizzik és a burkolat kigyullad, ha a hőkioldó nem kapcsolja le a készüléket. A megfelelően, és önmagától viszszakapcsolódó hőkioldó túlmelegedésnél kikapcsol, és ha lehűl, ismét a normál hőmérsékletre viszszakapcsolja a készüléket. Ezért a hőbiztosítónak megbízhatóan kell működnie.
A kézi mixerek
esetében balesetveszélyt okozhat, ha a keverő belső huzalait és szigetelőcsöveit helyzetükben nem rögzítettek és a motor forgórészéhez érhetnek. Ha a szigetelés meghibásodik, a vezetékek összeérhetnek, és zárlat alakulhat ki. Zárlat alakulhat ki akkor is, ha a belső forrasztott valamint a villamos kötéseket leválás ellen nem biztosítottak.
A motort rögzítő fém csavarok a modern készülékek esetében általában műanyagba csavarodnak. Ha a menetek megszakadtak, a rögzítés labilissá válik, a motor működés közben rezegni kezd majd elmozdul és a forgó műanyag fogaskerekeket eldarálja, üzemképtelenné és balesetveszélyessé téve a keverőt. Gyakori észrevétel a készülékeknél, hogy a keverőrudak forgás közben, főleg magasabb fordulaton és átkapcsoláskor imbolygó mozgást végeznek.
A karácsonyi ünnepek előtt mindig kiemelt figyelmet szentelnek a minőségellenőrök a karácsonyfa-füzéreknek. Szinte minden évben ugyan azokat a hibákat sorolják fel jelentéseikben. A füzérek gyakran idézhetnek elő áramütést és/vagy tüzet. A legjobb védekezésnek a fogyasztóvédelmi szakértők azt tartják, ha a villamossági cikkeket szakboltban vesszük. Kérjük ki a szakelárusító véleményét is. Minden esetben tegyük el a számlát, mert a műszaki cikkekre kétéves garancia vonatkozik. (g, fvf)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.