Hivatali fejetlenség

Pozsony. Január elsejétől az építkezéssel kapcsolatos hivatalos ügyintézés is a községi hivatalok hatáskörébe került. A hatáskör átadásáról ugyan több mint egy éve döntöttek, a községek mégis ugyanazokkal a problémákkal találták magukat szembe, mint a többi hatáskör esetében.

Az önkormányzatok máig nem tudják, hány alkalmazottat vehetnek fel erre a feladatra. Nem lehet tudni azt sem, hogy mekkora pénzösszegből gazdálkodhatnak majd a községek a feladat ellátására. Ezt a problémát az építési törvénynek kellett volna orvosolnia, amit azonban még nem fogadott el a törvényhozás. A Szlovákiai Városok és Falvak Társulása (ZMOS) már több minisztériummal is tárgyalt, eddig azonban eredménytelenül. Oľga Gáfriková, a társulás szóvivője szerint a probléma a belügyi, a környezetvédelmi és a pénzügyi tárcák közt oszlik meg, és éppen ez a szétszórtság jelenti a probléma gyökerét. Probléma van az alkalmazottak számával is. A ZMOS azt kérte az államtól, hogy a környezetvédelmi hivatalok mind a 440 munkatársa menjen át a községek hatáskörébe. Korábban csak 240 alkalmazottal számoltak, míg 200 alkalmazott továbbra is a járási hivatalokban maradt volna. Ez a 200 alkalmazott bírálta volna felül a községi alkalmazottak hibás döntéseit. A ZMOS-nak azonban, hosszas tárgyalások után sikerült elérnie, hogy mind a 440 alkalmazottat megkapják a községek. Erre azonban megint csak az utolsó pillanatban került sor. Ráadásul még a parlamentnek is rá kell bólintania.

Az idő ugyanakkor sürget, hiszen ha valamelyik község február végéig nem tudja biztosítani önerőből a feladat ellátását, akkor ez március 1-től a község járási székhelyének városi hivatalára száll át. Ezért azonban fizetnie kell a városnak, mégpedig abból a pénzcsomagból, amit a hatáskörök átruházásával együtt járó kiadások fedezésére kapnak az államtól. Összeállításunkból szintén kiderül, már most több község is úgy döntött, hogy közös hivatalt állítanak fel az építkezési engedélyek kiadására. A problémát egyelőre a kisebb községek jelentik, ahol sok helyen nincs kihez fordulni az építkezési engedély kiadásáért. Viera Krakovská, a ZMOS alelnöke reméli, hogy ezek esetében a járási környezetvédelmi osztályok még kiadják az engedélyeket.

Szlovákia többi régiójához viszonyítva kicsit jobb a helyzet a fővárosban. Azzal, hogy az építkezési hivatal pecsétjéért folytatott harcból a fővárosi tanács került ki győztesen, a többi 17 városrész számára már nem volt kérdéses, hogy kivel alakítanak közös hivatalt. Pozsony nagy részén továbbra is a járási hivatalokban intézik az építkezési engedélyek kiadását, vagyis a lakosság számára semmilyen lényegi változásra nem került sor. (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?