Az állástalanok táborának a látványos zsugorodásával a cégek egyre nehezebben találnak számukra megfelelő munkaerőt. A vendégmunkások csak részben pótolják a hiányt, a munkáltatók így egyre több olyan béren kívüli juttatást kénytelenek bevezetni, amelyekkel új alkalmazottakat képesek magukhoz csalogatni.
Hatásos csábítási trükkök munkáltatóknak
A legtöbb alkalmazott számára továbbra is a pénz jelenti a legnagyobb vonzerőt, így nem csoda, hogy az új munkahely kiválasztásánál sokat nyom a latban, ha a kiszemelt cég 13. és 14. fizetést is ad az alkalmazottainak – derül ki a Grafton Slovakia személyzeti tanácsadó és munkaközvetítő ügynökség legfrissebb felméréséből. Eszerint a legtöbben – természetesen a havi bér nagysága mellett – a 13. és 14. fizetés meglétét jelölték meg a legfontosabb szempontnak az új munkahely kiválasztásánál. A második helyen az alkalmazottaknak fizetett prémiumok és bónuszok vannak. „Ma már azonban az alkalmazottak a rugalmas munkaidőt, az év végi bónuszokat, a hosszabb szabadságot, a munkáltató által térített tanfolyamokon való részvételt és a céges kocsit is megkövetelik, legalábbis, ha erre a munkájukból kifolyólag szükségük van” – mondta Miroslav Garaj, a Grafton CZ&SK ügyvezető igazgatója.
A felmérés azonban arra is rámutat, hogy az alkalmazottak elvárásainak a munkáltatóknak egyelőre csak egy része hajlandó eleget tenni.
Míg a 13. és 14. fizetést a megkérdezett alkalmazottak 71 százaléka tartja a fő vonzerőnek egy-egy állás megpályázásánál, a cégeknek ezt csak a 28 százaléka fizeti.
Hasonló a helyzet a hosszabb szabadsággal kapcsolatban is. Míg az új állás iránt érdeklődők csaknem fele szeretne öt hétnél hosszabb szabadságot, a munkáltatóknak ezt a 13 százaléka teszi lehetővé. A legtöbb munkáltató 25 napos szabadságot kínál. „Az eddigi legvonzóbb ajánlat, amivel találkoztunk, az 6 hetes szabadság volt” – nyilatkozta Jitka Součková, a Grafton CZ&SK marketingmenedzsere. „Az étkezési jegyek ma már természetes dolognak számítanak, így ezt csak kevesen jelölték meg mint valódi vonzerőt” – tette hozzá Garaj. A felmérés szerint az étkezési jegy átlagos értéke 3,87 euró. A megkérdezett alkalmazottaknak csupán a 12 százaléka nem kapott étkezési jegyet, százból ketten ezzel szemben napi 5 eurónál is nagyobb összeget kapnak a munkáltatójuktól az étkezésre. A Grafton felmérése is bebizonyította, hogy a legtöbb alkalmazott annak örül a legkevésbé, ha a munkáltatója egy előre meghatározott szolgáltatást fizet elő számára, vagyis ha például egy konkrét masszázsszalonba szóló belépőt osztogat az alkalmazottai között. (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.