<p>Közel 30%-kal több szlovák állampolgár utazott 2009 első három hónapjában Magyarországra, mint 2008 ugyanazon időszakában. Nem turizmus céljából, csupán egyetlen napra, 1,68 millió ember lépte át a határt, ami heti 130 ezer látogatást jelent Magyarországon.</p>
Három hónap alatt 1,69 milliószor vásároltunk Magyarországon
Pontosabban heti 130 ezer bevásárlást, ugyanis a többség vásárolni ment.
A magyar Központi Statisztikai Hivatal (KSH) felmérése szerint a külföldiek magyarországi fogyasztása 233 milliárd forint volt, 24%-kal több, mint egy éve. A bevásárlóturizmus miatt a szlovákiai üzletláncok minden eszközt bevetnek, hogy visszacsalogassák a vásárlókat. A termékek árát a magyarországiakkal hasonlítják öszsze, s átlagban 20-30%-os árengedményeket vezettek be.
Kovács András, a komáromi Selye János Egyetem Kutatóintézetének közgazdásza szerint a vásárlók magatartásában domináns szerepet játszik az árfolyam változása. A kutatóintézet által végzett felmérésben például egy válaszadó azt mondta, hogy Magyarországról Škoda alkatrészekért jár át Szlovákiába, mert itt sokkal olcsóbb. „Halkonzervekből Szlovákiában nagyobb a választék, a minőség is jobb. Ugyanez a helyzet a sörökkel is, állítólag még a jelenlegi árfolyam mellet is megéri itt megvenni. Fordítva pedig a borra igaz ez, sokkal olcsóbb és jobb minőségű Magyarországon” – tette hozzá Kovács. A vásárlók többsége az úgynevezett gyorsan fogyasztható árucikkek miatt indul Magyarországra, de mindent vásárolnak, beleértve az elektronikai cikkeket is. A bevásárlóturizmust a földrajzi tényezők is befolyásolják. A határ közvetlen közelében élők céltudatos bevásárlást végeznek. De például Dunaszerdahely környékéről, ahonnan Győr már nagyobb távolságra van, mással is összekapcsolják a bevásárlást. „Míg egy komáromi csak bevásárolni megy, addig egy szerdahelyi ezt mozival, kikapcsolódással, ismerősök meglátogatásával is összeköti” – vélekedik a szakértő.
Mindez jelentős csapást jelent a szlovákiai kiskereskedelem számára, amely jelenleg a gazdasági válság következményeivel, az árfolyamkülönbséggel és azzal is küzd, hogy lényegesen kevesebb magyarországi jár át Szlovákiába bevásárolni, mint korábban. „A vásárlók számára – minden reklámtól és statisztikai adattól eltekintve – az árfolyamkülönbség a mérvadó, s ez továbbra is a magyarországi üzletek malmára hajtja a vizet” – zárta le Kovács.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.