Harc a Szlovák Villamos Művekért

Pozsony. A hazai villamosenergia-termelés 80 százalékát szolgáltató Szlovák Villamos Művek (SE) 66 százalékos részvénycsomagjáért folyó harcban mára csak három cég maradt talpon. Ajánlataik jelentős mértékben eltérnek egymástól.

Nem hivatalos információk szerint az olasz Enel 40 milliárd, a cseh ČEZ 31 milliárd, az orosz RAO UES International pedig 19 milliárd koronát ajánlott a cégért. Az olasz Enel a cseh ČEZ-hez hasonlóan nem érdeklődik a Jaslovské Bohunice-i, az 1970-es években balesetet szenvedett atomerőmű és a V1-es erőmű azon blokkjai iránt, amelyeket legkésőbb 2008-ban le kellene állítanunk. Szemben a ČEZ-zel azonban az Enelt nem érdekli a többi V1-es blokk fenntartása sem. Ha azonban ők juthatnak hozzá a Szlovák Villamos Művekhez, az államnak biztosítják az áramszolgáltatást ezekből a blokkokból is. Az InterRAO vezette orosz–német konzorcium az előbbiekkel szemben az A1-es és a V1-es erőműveket is szeretné megvenni. Pavol Rusko gazdasági miniszter szerint az SE privatizálására kiírt nemzetközi versenypályázaton azt részesítik előnyben, aki vállalja a mohi atomerőmű 3. és 4. blokkjának befejezését. Ez becslések szerint mintegy 50-51 milliárd koronába kerülne. A cseh ČEZ már korábban jelezte, hogy a mohi beruházás ellen sincsen kifogása. A RAO UES a villamos műveket szintén teljes egészében megvásárolná.

A csehek hozzá szeretnének jutni az atomerőművek felszámolását végző bohunicei céghez is. „A ČEZ a céget olyan központnak tartja, amelynek a legfontosabb feladata a lehető legkisebb ráfordítással felszámolni a szlovák atomerőművek kiszolgált részeit. Nyereséget egyedül a külföldi megrendelésekből érhetnénk el” – állítja Josef Kotrba, a ČEZ tanácsadójának, a Deloitte & Touche-nek a képviselője. Szerinte a kormánynak biztosítania kellene a befektetőket, hogy az atomerőművek felszámolását abból az állami alapból fedezik majd, amelyet az eladott villanyenergiából származó bevételekből tartanak fenn. Pavol Rusko gazdasági miniszter szerint azonban a V1-es erőmű felszámolásához szükséges anyagiak egy részét az új tulajdonosnak kell majd állnia. A V1-es erőmű felszámolása, a veszélyes hulladékok tárolása nélkül is 15,2 milliárd koronába fog kerülni. Az A1-es erőmű felszámolására 13,3 milliárd koronára lesz szükség. A PricewaterhouseCoopers privatizációs tanácsadó az elkövetkező napokban megvitatja a privatizációs ajánlatok vitatott részeit, és várhatóan szeptember 3-án hozza meg a végső döntést. (tasr, p, mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?