Hajrázik a környezetvédelmi tárca

Pozsony. Ha problémák bukkannak fel a hulladékokkal kapcsolatos új szabályozással, akkor a helyi politizálás eszközeit kell alkalmazni – tanácsolja Miklós László környezetvédelmi miniszter. Az idei évtől ugyanis a hulladékkezelés átment önkormányzati hatáskörbe.

Pozsony. Ha problémák bukkannak fel a hulladékokkal kapcsolatos új szabályozással, akkor a helyi politizálás eszközeit kell alkalmazni – tanácsolja Miklós László környezetvédelmi miniszter. Az idei évtől ugyanis a hulladékkezelés átment önkormányzati hatáskörbe. Az új szabályozás azonban sok helyütt nagy felháborodást váltott ki. A minisztérium eddigi tapasztalatai szerint ez főként a nagyvárosokban jelent problémát, ahol általában a legfelső határ közelében szabták meg a díjakat. Božena Gašparíková minisztériumi főosztályvezető arra figyelmeztetett, hogy az új szabályozás értelmében egyaránt lehetséges éves hulladékszállítási díj kiszabása, illetve mennyiség szerinti fizetés. Sok önkormányzat azonban ezt nem értette meg, és ehelyett a két rendszer valamiféle kombinálásával próbálkozik. A problémák tisztázása érdekében a minisztérium mára megbeszélést szervez a két nagy önkormányzati szövetség képviselőivel. Előrehaladást várnak a hulladékok újrahasznosítása terén is. Gašparíková szerint a Reciklációs Alap köteles megtéríteni az önkormányzatoknak a szelektálással és újrahasznosítással kapcsolatos költségeket.

Miklós László miniszter tegnap értékelte az elmúlt három év tevékenységét is. Véleménye szerint a kormányprogram környezetvédelmi legiszlatív feladatai közül már csak a génmanipulált élőlényekkel, illetve a vizekkel kapcsolatos törvények elfogadása van hátra. Mindkét törvényjavaslat a parlament előtt van és reményei szerint még a februári ülés során jóvá is hagyják azokat. Az egyéb eredmények között kiemelte az uniós jogharmonizáció stratégiájának kidolgozását. A környezetvédelmi tárcával a párizsi központú OECD is nagyon elégedett. A közelmúltban végzett monitoring után az egyik legjobban felkészült országként értékelték Szlovákiát és jelezték: a hazai szakértőket alkalmazni szeretnék más tagországokban végzett hasonló akciók során is.

Terveik között szerepel, hogy a választásokig még a parlament elé terjesztik a levegő tisztaságáról, a környezetkímélő termékekről, az environmentális auditról, a csomagolóanyagokról, illetve a természetvédelemről szóló törvény-tervezeteket. Ezenkívül ki kell dolgozni a RIO+10 című országjelentést, amellyel hazánk az idei ENSZ környezetvédelmi világkonferenciáján jellemzi az elmúlt tíz év hazai előrehaladását. (-tl-)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?