Ha nincs pénz az adó kifizetésére

Pozsony |

<p>Alig valamivel több, mint egy hetünk maradt arra, hogy bevalljuk a személyi jövedelemadónkat. Március 31-ig azonban nemcsak a bevallást kell eljuttatnunk a hivatalhoz, hanem az adót ki is kell fizetni, ellenkező esetben büntetésre számíthatunk. Mit tegyünk, ha erre jelenleg nincs pénzünk?</p>

Ha már most biztosak vagyunk abban, hogy képtelenek leszünk kifizetni az adót, minél hamarabb értesítenünk kellene az adóhivatalt. A törvények ugyanis lehetővé teszik, hogy a bevallás időpontját akár három hónappal, külföldi bevételek esetén pedig akár hat hónappal is elhalaszthassuk. Míg tavaly a halasztást külön kérni kellett, idén már elég bejelentenünk, amire azonban nincs külön formanyomtatvány. Az adóhivatalnak címzett levélben pontosan meg kell határozni, hogy mikor kívánjuk eljuttatni a bevallást, természetesen a fent jelzett 3 és 6 hónapos határidőn belül. Az adóbevallás elhalasztásával automatikusan kitolódik a befizetés határideje is.

Ha a pénzhiány ellenére ragaszkodunk ahhoz, hogy március végéig benyújtsuk az adóbevallást, a pénzügyi szakértők azt javasolják, első körben az ismerőseinktől próbáljunk meg kölcsönözni. Csak ha náluk sem járunk sikerrel, akkor éri meg felkeresni a bankokat, ezek ugyanis az ilyen, viszonylag alacsonyabb összegű és rövidebb futamidejű hitelekért nagyobb kamatokat számolnak fel. A Hospodárske noviny gazdasági napilap által elvégzett elemzés szerint egy ezer eurós, 1 éves futamidejű hitelt a legolcsóbban a Dexiától kölcsönözhetünk – 1099,88 eurót kell visszafizetnünk.

Az ügyfeleknek nem kizárólag a kamatok alapján kellene tájékozódniuk, amit leginkább az támaszt alá, hogy a legalacsonyabb kamatot, 9,42%-osat, a Volksbank kínálja, ennek ellenére ennek a pénzintézetnek 1113,16 eurót leszünk kénytelenek visszafizetni. A különbség a bankok által felszámított díjakkal magyarázható. Az egyes bankok között a kamatok tekintetében jelentős különbségek vannak, többnyire 8 és 18% között mozognak, az ügyfél fizetőképességét is figyelembe véve. Hogy az ügyfél a hitelről objektív képet kaphasson a teljes hiteldíjmutatót kellene figyelnie, amely a kamatok mellett a többi díjat is magába foglalja.

A hitel elintézése ugyanakkor nem számít bonyolult feladatnak. „Az ügyfél két személyazonosító okmányt köteles bemutatni a banknak, és igazolnia kell azt is, hogy milyen régen van munkaviszonyban. A hitel elnyeréséhez legalább 4 hónapos munkaviszony szükséges” – nyilatkozta Alena Walterová, az Általános Hitelbank (VÚB) szóvivője, aki szerint ők az ügyfelektől nem követelik meg a bevételekről szóló igazolást, mivel a bank ezt a Szociális Biztosítón keresztül ellenőrzi le. Több bank azonban ilyen igazolást is kér az ügyfelektől. Az UniCredit Banknál például csak akkor számíthatunk hitelre, ha a havi bérünk meghaladta a 280 eurót. Ha a pénzt attól a banktól kérjük, amelynél folyószámlánk van, a bevételi igazolást nem követelik meg. Ha minden feltételt teljesítettünk, a kölcsön két nap alatt megjelenhet a számlánkon. Az összes hitelfajtánál kitolhatjuk a futamidőt, vagy akár hamarabb is visszafizethetjük a pénzt. Ez esetben azonban a visszafizetett összeg 3-4%-ának megfelelő büntetésre számíthatunk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?