A Kofola kezében van a Vinea
Pozsony. A cseh Kofola üdítőgyártó január végén megvásárolta a bazini Vitis társaságtól a Vinea márkát. „Az 1974 óta gyártott Vineában nagy potenciált látunk” – nyilatkozta Marián Šefčovič, a Kofola szlovákiai vezérigazgatója.
GAZDASÁGI HÍRMORZSÁK
Pozsony. A cseh Kofola üdítőgyártó január végén megvásárolta a bazini Vitis társaságtól a Vinea márkát. „Az 1974 óta gyártott Vineában nagy potenciált látunk” – nyilatkozta Marián Šefčovič, a Kofola szlovákiai vezérigazgatója. A Vitis egyébként perben áll a Víno Nitrával a Vinea márkanév használata ügyében. A cég tavaly a Rajecká Lesná-i palackozóüzemébe 132,9 millió koronát ruházott be, idén pedig további 340 milliót szán erre a célra, ennek köszönhetően idén mintegy 10%-kal nő alkalmazottaik száma. A Vinea 3 különböző fajtája mellett a Rajec ásványvizet és a Jupík gyermeküdítőt is előállító Kofola tavaly Csehországban, Lengyelországban, Szlovákiában és Magyarországon összesen 5,87 milliárd koronás forgalmat könyvelt el, és 2010-re a térség három legnagyobb üdítőital-cégének egyikévé szeretne válni. (shz)
Mégsem hozzánk jön a Cadbury
Varsó. A világ első számú édesipari csoportja, a brit Cadbury Schweppes Szlovákia helyett – amely a lehető legnagyobb állami támogatást ígérte a cégnek – mégis inkább Lengyelországban nyitja meg új üzemét. Az egyebek mellett a Trident rágógumit, a Halls torokerősítő cukorkát előállító vállalat északi szomszédunknál 250 millió eurót kíván befektetni, aminek köszönhetően 750 embernek adhatnak munkát. A lengyel Rzeczpospolita napilap információi szerint a lengyel gazdasági tárca már alá is írta a társasággal az erről szóló szerződést. (ČTK)
Átlagos havibér: 195 ezer forint
Budapest. A magyar bruttó átlagkereset 2007-ben 8%-kal, a nettó átlagkereset 2,8%-kal haladta meg az egy évvel korábbit, a reálkereset – a fogyasztóiár-index 8%-os növekedése mellett – viszont 4,8%-kal csökkent – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók 2007-ben 185 ezer forintot, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozók 177,4 ezer forintot kerestek. A nemzetgazdasági átlagos nettó kereset éves szinten 114,1 ezer forint volt, ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 85,1 ezer forint, a szellemi foglalkozásúaké 146,9 ezer forint. A nemzetgazdasági szintű átlagos havi munkajövedelem 195,3 ezer forintra emelkedett. (MTI)
100 dollár fölé ugrott az olaj ára
London/Budapest. Kedden az olaj hordónkénti (159 liter) ára 4,51 dollárral emelkedett, s 100,01 dolláron zárt. Először fordult elő, hogy a nap végén 100 dollár fölött volt egy hordó olaj árfolyama, korábban január elején csak napközben átlépte a lélektani határt a nyersanyag ára. Az emelkedésben szerepet játszik, hogy a befektetők a világ olajkitermelésének 40%-át adó OPEC termeléscsökkentésére kezdtek spekulálni. Tegnap napközben újra 100 dollár alá bukott az olaj, ám ez még mindig nagyon magas árszint. Sosem volt még ilyen drága az üzemanyag Magyarországon, mint most. Tegnap 5 forinttal ismét drágult az üzemanyag. A holtankoljak.hu 297,3 forintos benzin-, és 303,2 forintos gázolajátlagárról volt kénytelen beszámolni. A szlovák natankuj.sk honlap egyelőre nem jelezte, hogy nálunk mikor lesz benzindrágulás. (m, h, só)
Pellengérre állított német cégvezérek
Berlin. Az adócsalási botrány ismét az óriáscégek menedzsereire irányította a német közvélemény figyelmét. A német posta vezérigazgatóját már leváltották tisztségéből, de ügye még jobban megtépázta az ország gazdasági vezetőinek tekintélyét. Az elmúlt hónapokban több politikus bírálta az óriás cégek menedzsereit, hogy vagyonokat keresnek, miközben az általuk irányított vállalatok kis fizetésből élő alkalmazottak tömegeitől válnak meg. A mintegy 2 ezer alkalmazottat foglalkoztató vállalatok élén álló igazgatók átlagos évi fizetése megközelíti a félmillió eurót, az 50 ezernél több főt foglalkoztató óriáscégek menedzserei viszont évente legalább 2,5 millió eurót visznek haza, még akkor is, ha irányításuk mellett a termelési barométer vihart jelez. Ügyvédek egy csoportja adóbevételekkel való visszaélés és elpazarlásuk vádjával perelik a német kormányt, éppen azon cselekedete okán, hogy leleplezte minden idők legnagyobb adócsalását. (MR, IR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.