<p>Pozsony. A Szlovák Gázművek (SPP) külföldi tulajdonosok kezében lévő kisebbségi részvénycsomagja még idén gazdát cserél, amihez a mai kormányülésen várhatóan a Fico-kormány is áldását adja. A baloldali kabinet cserébe az ellenőrzése alá kívánja vonni a társaság árképzését, az elemzők szerint a tervezett lépések azonban csak a választók ámítását szolgálják.</p>
Fico gázos fogyasztóámítása
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
A francia Gas de France és a német E.ON Ruhrgas 2002-ben 2,7 milliárd dollárért jutottak hozzá a Szlovák Gázművek 49%-os részvénycsomagjához, amit most az előzetes becslések szerint 2,5 milliárd euróért kívánnak eladni a cseh Energetický a průmyslový holding (EPH) társaságnak. A tulajdonoscserére az előzetes elképzelések szerint még idén sor kerül, ehhez azonban az SPP többségi tulajdonosának számító állam beleegyezésére is szükség van. A Fico-kabinet – legalábbis a párt politikusainak a nyilatkozatai szerint – a tulajdonosváltást a gázárakkal kapcsolatos döntési jogkörök megszerzésére szeretné felhasználni.
A kormány ma vitatja meg a tulajdonosváltásról szóló, a gazdasági tárca által kidolgozott javaslatot, amelyben a kormány árképzéssel kapcsolatos elképzelései is szerepelnek. Eszerint az állam a jelenlegi 51%-os tulajdonrészét a jövő év végéig 100%-ra növeli az SPP anyavállalatában, amely a gáz értékesítéséért, és így az árképzésért is felelős. A gazdasági tárca szerint a gázárakról ennek köszönhetően a jövőben kizárólag az állam dönt majd.
Az elemzők szerint azonban egyáltalán nem ilyen egyszerű a helyzet. Az SPP két leányvállalata – a nemzetközi gázszállítást biztosító Eustream és a gázt a fogyasztókhoz eljuttató SPP distribúcia – vezetése ugyanis az ezek 49%-át birtokló EPH kezében lesz. A fogyasztók által fizetett gázdíjnak ugyanakkor csak egy részét teszi ki magának a nyersanyagnak az ára, amiről az SPP anyavállalata dönt. A gázszállításért fizetett összeg a Hospodárske noviny gazdasági napilap számításai szerint a gázdíj 30-60 százalékát teheti ki, miközben erről a külföldi tulajdonos által vezetett SPP distribúcia dönt. „Ennek fényében nem állja meg a helyét a gazdasági tárca állítása, amely szerint a jövőben kizárólag az állam dönt az árakról” – vallja Peter Marčan, az Energiabiztonsági Intézet vezetője.
Stanislav Jurikovič, a gazdasági tárca szóvivője ezzel nem ért egyet. Szerinte az állam a jövőben az SPP anyavállalatán keresztül döntheti el, hogy benyújtja-e az ilyen áremelési javaslatot az Árszabályozási Hivatalhoz vagy sem. Ezt azonban már most is megteheti, hiszen az ősszel elfogadott szabályok szerint az SPP most is csak akkor nyújthatja be az áremelési javaslatát, ha ezzel a társaság közgyűlése egyetért, miközben ez utóbbiban az államnak többsége van. Ha az ilyen döntés ráadásul el is jut az Árszabályozási Hivatalhoz, a végleges döntést maga a hivatal hozza meg, amelyet a Smer jelöltje vezet. Juraj Miškov, az SaS parlamenti képviselője szerint az egész így csak arra lesz jó, hogy Fico kormányfő újra a nép megmentőjeként tetszeleghessen, arra hivatkozva, hogy visszanyerte az árak feletti ellenőrzést.
Az SPP anyavállalata feletti teljes ellenőrzés megszerzése ráadásul nem lesz ingyen. Hogy a 49%-os részvénycsomagért mennyit is fizet majd az állam, azt egyelőre nem lehet tudni. Ami biztos, hogy a vételárat az osztalékokból fizetnék ki. Az SPP tavaly 747 millió eurót fizetett ilyen módon a részvényeseinek. Miškov szerint a kormány tervei ellen szól az is, hogy míg az Eustream tavaly 187, az SPP distribúcia pedig 112 milliós nyereséggel zárta az évet, az anyavállalat vesztesége elérte a 60 millió eurót. (mi, TASR, HN)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.