Berlin. Szlovákia a 7., Magyarország pedig az 5. legsikeresebb a világ átalakuló országai között – derült ki a független német Bertelsmann Alapítvány tegnap nyilvánosságra hozott összehasonlító tanulmányából. A lista élén Szlovéniát Csehország váltotta fel.
Feljövőben van régiónk
A Škoda Auto a sikeres cseh gazdaság jelképeČTK-felvételA 125 vizsgált ország közül a szlovák demokrácia és piacgazdaság az egyik legsikeresebb fejlődést tudhatja magáénak. Erre az eredményre jutott a független német Bertelsmann Alapítvány Berlinben tegnap nyilvánosságra hozott összehasonlító tanulmánya, az átalakulási index. Régiónkból Csehország és Magyarország előttünk végzett, Lengyelország viszont mögöttünk. A vizsgálat Szlovákia fejlődését az egész régió fejlődésével is összeveti. Eszerint Kelet-Közép- és Délkelet-Európa országait az elmúlt években összességében a demokrácia és a piacgazdaság további konszolidációja jellemezte. Néhány kelet-közép-európai országban azonban a növekvő politikai polarizáció és a populista pártok fokozódó ereje is e trend ellen hatott. Ahogyan Szlovákiában, úgy Lengyelországban is jobboldali populista és szélsőséges pártok kaptak helyet a kormányban. E pártok kompromisszumot nélkülöző kormányzati stílusa kiváltképpen Lengyelország esetében rontotta a demokrácia minőségének megítélését. Magyarországon a politikai frontok a kormány és az ellenzék között szilárdultak meg. Összességében nem kapott pozitív értékelést a magyar politikai elit menedzsment-teljesítménye, amely nemzetközi viszonylatban a 18. lett a rangsorban. Ez India vagy Brazília színvonalának felel meg. A magyar gazdaság szomszédaitól való lemaradását sem tudja majd behozni az elkövetkező években – állapítja meg a tanulmány. A lemaradáshoz hozzájárult az infláció, illetve az államháztartás és a külkereskedelem mínusza is. Érdekes, hogy Szlovákia esetében a politikai elit teljesítményét sokkal jobbnak ítélték meg, ami az 5. helyhez volt elegendő. Szlovéniában pedig konfrontatív fellépés jellemezte a kormányzati munkát. Ezzel egy időben nagy előrelépés mutatkozott a kelet-közép- és délkelet-európai gazdasági átalakulásban. Mégis a tanulmány szerint az egyes országok között továbbra is nagy különbségek tapasztalhatók a jövedelem színvonala és a szociális egyenlőtlenségek tekintetében. A szociális kirekesztés, a szegénység, valamint az egészség- és oktatásügy hiányosságai különösen Délkelet-Európa szegény országaiban jelennek meg erőteljesen.
Visszatérve Szlovákiához, a Bertelsmann Alapítvány tanulmánya azt tanácsolja: a kormánynak nagyobb figyelmet kell szentelnie az ígéretes ágazatok fejlesztésére, mint például a szoftverfejlesztés vagy a biotechnológia. Ugyancsak nagyobb pénzösszeget szükséges fordítani az oktatás javításába, másrészt a nehézipartól és az autógyártástól való függőségünk hosszabb távon nem jelenti a siker zálogát. Jozef Janning, az alapítvány munkatársa közölte: „Csak a reformpolitika folytatása révén őrizheti meg Szlovákia hosszabb távon a jó pozícióját.” (č, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2008. 06.12.
GAZDASÁGI HÍRMORZSÁK
2008. 06.12.
Országhatárokon átívelő Pozsony kisugárzása
2008. 06.12.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.