Brüsszel/Pozsony. Mezőgazdasági reformjavaslatokat jelentett be az Európai Bizottság, ezek lényege az „uniós kormány” szerint az, hogy a mezőgazdasági termelők szabadon kielégíthetik az egyre növekvő keresletet. A politikusok egy része és az ágazat képviselői azonban már most tiltakoznak a reformok ellen.
Felemás lett az uniós agrárreform
„A reform Szlovákiában elsősorban a nagyobb gazdaságokat érinti majd, hiszen 2012-től forrásaik egy részét vidékfejlesztésre kell fordítaniuk” – állítja Chren. A jelenlegi szabályok szerint a tagállamok ágazatonként a nemzeti költségvetési felső határaik 10 százalékát visszatarthatják az adott ágazatban a környezet védelme és a termékek minőségének és forgalmazásának javítása érdekében hozott intézkedésekkel kapcsolatos közvetlen kifizetések céljára. A bizottság ezt az eszközt rugalmasabbá téve azt javasolja, hogy a pénzt ezentúl ne legyen kötelező ugyanabban az ágazatban felhasználni, tehát fordíthassák a hátrányos helyzetű régiókban termelők támogatására és kockázatkezelési intézkedések támogatására is – ráadásul a rendszer az egységes területalapú támogatási rendszert működtető tagállamok részére szintén nyitva állna. Jelenleg az ötezer eurót meghaladó közvetlen támogatásban részesülő mezőgazdasági termelők számára nyújtandó kifizetéseket 5%-kal csökkentik, és az így keletkező pénzösszegeket a vidékfejlesztési alapba csoportosítják át. A bizottság azt javasolja, hogy ez az érték 2012-ig 13%-ra emelkedjen. A nagyobb gazdaságok esetében pedig újabb csökkentések bevezetésére kerül sor (rendre további 3, 6, illetve 9% az évente több mint 100 000, 200 000, illetve 300 000 eurót meghaladó támogatásban részesülő gazdaságok esetében). Az így felszabaduló összegeket a tagállamok az éghajlatváltozás, a megújuló energiaforrások, a vízgazdálkodás és a biológiai sokféleség területét érintő programok megerősítésére fordíthatják.
A javaslatcsomagban a bizottság a durumbúza, a rizs és a sertéshús kategóriában az intervenció eltörlését javasolja. A takarmánygabonák esetében az intervenció szintje nullára csökkenne. A kenyérgabona, a vaj és a sovány tejpor esetében pályázati eljárást vezetnének be. Az elképzelés szerint a tagállamok gazdaságonként 250 eurós minimum kifizetési küszöböt vagy 1 hektáros minimális területi küszöböt alkalmaznának, esetleg mindkettőt. Az energiaellátás javítására is használt növények esetében Brüsszel javasolja a támogatás eltörlését.
Többen ugyanakkor az esetleges kedvezőtlen következményekre is rámutatnak. A Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara (SPPK) tegnap kiadott nyilatkozata szerint nem értenek egyet a nagyobb mezőgazdasági cégeknek folyósított támogatások visszafogásával. Semmilyen reformot nem lehet úgy végrehajtani, hogy a cégeket a forgalmuk alapján diszkriminálják – állítja Milan Semančík, az SPPK elnöke, aki szerint nem ellenzik a reformokat, ám ezek nem különböztethetik meg hátrányosan a nagyobb cégeket.
Hasonló hangokat hallani Magyarországról is. „Több ponton ellentétes a magyar érdekekkel az a reformjavaslat, amelyet az Európai Bizottság kedden ismertetett az európai uniós mezőgazdaság további modernizálására” – értékelték magyar képviselők, Tabajdi Csaba (MSZP) és Glattfelder Béla (Fidesz-MPSZ) az EP strasbourgi plenáris ülésének margóján bemutatott brüsszeli dokumentumot. Magyarország és több más tagállam, így Franciaország és Spanyolország számára is problémákat vet fel a támogatások termeléstől való teljes elválasztása: ez sok régióban a termelés teljes megszűnéséhez és súlyos szociális feszültségekhez vezethet. Rendkívül veszélyes a szándék, hogy a támogatások alsó határát 1 hektárban húzzák meg: ez súlyos gondokat okozna a zöldség-gyümölcs és a szőlészeti ágazatban, ahol sok gazda elesne az eddig kapott támogatásától – vélte Tabajdi. (MTI, SITA, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.