Európában évi 210 millió tonna élelmiszer vész el

<p>Pozsony/London. Miközben az élelmiszerekhez egyre drágábban juthatunk hozzá, az egész világon hatalmas pazarlás folyik. A legfrissebb elemzések szerint a világon megtermelt élelmiszer mintegy fele vész kárba, ami részben az Európai Unió bürokratikus intézkedéseinek a számlájára írható.</p>

ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ

Manapság világszerte durván négymilliárd tonna élelmiszert termelnek évente, ennek mintegy 30-50%-a (1,2-2 milliárd tonna) soha nem jut el az emberek gyomrába – derül ki a brit mérnököket tömörítő intézmény, az Institution of Mechanical Engineers által készített jelentésből. Az okok között a rossz betakarítási gyakorlat, a helytelen tárolás és szállítás, a szigorú eladási határidők, a piacokon keletkező hulladékok és a vásárlók pazarlása egyaránt szerepel. A mezőgazdaságban például 550 milliárd köbméter vizet használnak fel olyan termények előállítására, amelyeket soha nem fogyasztanak el, 2050-re így az élelmiszertermeléshez szükséges víz iránti kereslet elérheti a 10-13 billió köbmétert. A jelentés szerint az Egyesült Államokban és Európában vásárolt élelmiszerek fele ráadásul hulladékként a „kukában végzi”. A pazarlásban az Európai Unió az élen jár, miközben ezért csak részben okolhatók a fogyasztók. Egy uniós tanulmány szerint Európában évente 210 millió tonna élelmiszer megy veszendőbe a túlszabályozott kereskedelmi normák és a pocsékolás miatt. Ebből 140 millió tonnával nem is találkozik a vásárló. A gyümölcs és a zöldség össztömegének 37%-át eleve nem engedik a piacra, mert az nem felel meg az EU előírásainak. További csaknem 20%-ot a fogyasztók dobnak ki, és csak 43% jut el az emberek gyomrába. Az uniós normák szerint az uborka például nem uborka, ha 2 centinél nagyobb a görbülete. Étkezési tök esetében az indához kapcsolódó szár nem lehet hosszabb 30 milliméternél. A gombát csak akkor árulhatja az eladó, ha a törzs a hosszanti tengelyre merőlegesen van vágva. Kicsit ferde gomba nem kerülhet a levesbe. Az olyan ananász, amelynek alsó végén a zöld „pamacs” levelei 30 foknál jobban elhajlanak a gyümölcs függőleges tengelyétől, mehet a komposztba.

„Megdöbbentő a világszerte kárba vesző és elpocsékolt élelmiszer mennyisége. Ezt az élelmiszert fel lehetne használni az éhezők, illetve a növekvő népesség táplálására” – nyilatkozta Tim Fox, az Institution of Mechanical Engineers környezetvédelmi részlegének a vezetője. Fox szerint számos tényező felelős ezért a helyzetért, például a szupermarketek, amelyek csak tökéletes élelmiszert hajlandók átvenni, és amelyek akcióikkal arra ösztönzik a fogyasztókat, hogy túlvásárolják magukat.

Az Egyesült Nemzetek Szervezetének előrejelzése szerint 2075-re, amikorra a világ népessége eléri a 9,5 milliárdot, a jelenleginél 3 milliárddal több embert kell élelmezni. Mivel a vízre, a földre és az energiaforrásokra egyre nagyobb nyomás nehezedik az emberek ellátását illetően, szükség van egyfelől az emberek élelmiszerhulladékkal kapcsolatos gondolkodásának megváltoztatására, másfelől a mezőgazdasági termelők, az élelmiszergyártók, a szupermarketek gyakorlatának elutasítására. (MTI, SITA, mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?