Esőért imádkoznak a mezőgazdaságban

Pozsony/Kassa. Bár tegnap helyenként szemerkélt, esett, a termelőknek nagy fejfájást okoz a csapadékhiány. A vízgazdálkodási vállalat adatai szerint Dél-Szlovákiában októbertől márciusig mindössze 110-130 milliméter esett, feleannyi, mint a korábbi években.

Pozsony/Kassa. Bár tegnap helyenként szemerkélt, esett, a termelőknek nagy fejfájást okoz a csapadékhiány. A vízgazdálkodási vállalat adatai szerint Dél-Szlovákiában októbertől márciusig mindössze 110-130 milliméter esett, feleannyi, mint a korábbi években. A helyzet Losonc térségében a legkritikusabb, ahol mindössze 80 mm-nyi hullott – nyilatkozta lapunknak Jozef Takáč, a vízgazdálkodási vállalat agrohidrológiai részlegének munkatársa. „A csapadékhiány első jelei már a Csallóközben is mutatkoznak” – erősítette meg Mészáros Árpád, a gombai Agro-Bio Rt. igazgatója. „A három héttel ezelőtti eső sokat segített, de kéne még egy kiadós” – mondta. A cég azon mezőgazdasági vállalatok közé tartozik, amelyek a legtöbbet öntöznek. Hasonlóan vélekedett Bodónyi János, az ipolybalogi szövetkezet elnöke. Térségükben utoljára március elején esett, s a téli csapadék is jócskán a normális szint alatt volt. Emiatt a növények nem fejlődnek kellően és nem tudják hasznosítani a műtrágyát sem. Az öntözőberendezések feltöltése folyamatban van, de az éjszakai fagyok miatt üzemeltetésük lehetetlen. Kelet-Szlovákiában is gondokat okoz a szárazság, ott abban bíznak, hogy amit az április elvett, azt a május és a június visszaadja. Miroslav Novák, az agrártárca kassai regionális kirendeltségének igazgatója emellett arra hívta fel a figyelmet, hogy a száraz, szeles idő Szepsi és Kassa térségében súlyos károkat okoz. Az újbódvai szövetkezetnek 50 hektárt újra kell vetnie, mert a szél elsöpörte a tőzegréteget a frissen vetett tavaszi árpával együtt. A napokban összesíti a szél okozta károkat a szepsi Agromold társaság és a somodifürdői mezőgazdasági szövetkezet is. A Szlovák Hidrometeorológiai Intézet szerint a napokban várható csapadék, ám aligha pótolja a hiányt.

Tegnap ugyan az ország több pontján is esett az eső, a Szlovák Vízgazdálkodási Vállalat Hidromeliorációs Intézete szerint azonban az elmúlt időszak csapadékszegény időjárása miatt jelentősen csökkent a föld víztartalma. Az elmúlt fél évben a Duna-menti Alföldön a sokéves átlag csapadéknak csak az 50-60 százaléka hullott. A legrosszabb helyzetben azonban Dél-Szlovákia középső része van, ahol a sokéves csapadék 40-60 százaléka hullott csak, ezen belül is különösen kritikus a helyzet Losonc környékén, ahol ez csak 27 százalék. A mezőgazdaság íratlan szabályai szerint a földek öntözését április elseje környékén kezdik. Az öntözési szezon így már megkezdődött Komárom, Galánta és Nagyszombat környékén is. A mezőgazdaságban vállalkozók növekvő igényét jelzi, hogy az idei évre 106,3 millió köbméternyi vizet igényeltek öntözésre. A Hidromeliorációs Intézet a napokban beindította a mezőgazdasági vállatok és vállalkozók számára heti rendszerességgel készített elemzéseit. Az öntözésről szóló információikat a világhálón, a www.vuzh.sk címen is közzéteszik, az érdeklődők számára azonban faxon vagy e-mailen is megküldik a legfrissebb információkat. (gyor, dg, ta, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?