Budapest. A feltörekvő gazdaságok politikai rendszerének stabilitását mérő új indexet indított útjára a Lehman Brothers és az Eurasia Group tanácsadó cég.
Eligazítás befektetőknek
Budapest. A feltörekvő gazdaságok politikai rendszerének stabilitását mérő új indexet indított útjára a Lehman Brothers és az Eurasia Group tanácsadó cég. Az egyelőre tíz országra megadott mutató azt jelzi, milyen mértékben képes az adott állam valamely külső vagy belső sokkot a kormányzati politikák alapvető megváltoztatása nélkül tompítani. Az index egyúttal azt is mutatja, mekkora az „önerőből” előidézett válsághelyzetek esélye.
Az értékelés az adott országban élő 2–10 fős csoportok jelentése alapján készül, mely a helyzet következő hónapban valószínű változását is előre jelzi. Az év végéig várhatóan 20 országra terjesztik ki az elemzést, köztük Kínára, latin-amerikai, afrikai és közel-keleti államokra. Bár a politikai megfontolások az ipari országok esetében is fontos szerepet játszanak a befektetők döntéseiben, a feltörekvők esetében a gazdasági fundamentumokkal egyenrangú kritériumok – idézte Ian Bremmert, az Eurasia Group elnökét a Világgazdaság című magyar lap. Míg a fejlett államokban a kialakult intézményrendszert nem módosítja mélyrehatóan egy kormányváltás sem, egyes feltörekvő országok vezetői a piacokat alapvetően érintő változtatásokat hajthatnak végre.
Bizonyos feltörekvő piacok esetében a befektetők ma leginkább a muzulmán szélsőségesek esetleges térnyerése miatt aggódnak. Indonéziával kapcsolatban azonban a jelentés megjegyzi, hogy a szélsőségesek egyetlen nagyobb mohamedán társadalmi vagy vallási szervezet nyilvános támogatását sem szerezték meg. Oroszország és a közép-ázsiai köztársaságok stabilitását ugyan veszélyeztetheti az afganisztáni menekültáradat, de az orosz állam működését – hacsak nem történnek nagyobb terrorakciók – közvetlenül nem befolyásolja.
Az index hasznos, bár eddig is sok forrásból kaphattunk a politikai stabilitásra vonatkozó információkat – kommentálták az új mutatót a Reutersnek nyilatkozó piaci elemzők. A szakemberek szerint a stabilitási index akkor válhat igazán értékessé, ha jó előrejelzőnek bizonyul a politikai helyzet változásának irányát illetően. (ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.