Pozsony. Szlovákiában 12 év alatt ötre zsugorodott a működő cukorgyárak, 700–1000 főre az itt foglalkoztatott állandó alkalmazottak száma. Uniós csatlakozásunk után további koncentráció várható az iparágban, ám ennek mértékét és időpontját senki sem meri megjósolni. A hazai répafeldolgozók (külföldi) tulajdonosai egyelőre kivárnak, éspedig arra, hogyan zárul le a mezőgazdasági fejezet és Brüsszel milyen kvótát állapít meg az országnak.
Egyre kevesebb gyártó marad
Róbert Straka sem meri megjósolni, hogy Szlovákiában hány cukorgyár marad. Tény, hogy a hazai öt gyár három külföldi társaság kezébe van, mindegyik megközelítőleg egyharmados piaci részesedést tudva magáénak. A hazai répafeldolgozók közül a dunaszerdahelyi Eastern Sugar Slovensko (volt Juhocukor) a legkorszerűbb, napi megközelítőleg 6 ezer tonnás feldolgozási kapacitásával messze megelőzi szlovákiai versenytársait, azonban EU-s viszonylatban ez még nagyon kevésnek számít. Cukoripari szakértők találgatása szerint feltételezhető, hogy a WORD-csoport hosszabb távon már csak a Trenčianská Teplá-i gyárát fejleszti majd, a Nagyszombat belvárosában található feldolgozó üzemet pedig – az előző üzem kapacitása növelésének arányában – lassan leállítja. Ám mivel a kapacitásnövelés költséges beruházásnak számít, úgy a bezárásra sem kerülhet sor egyik napról a másikra. Nagy kérdőjel, hogy az Agrana-csoport, amely szintén két gyárat üzemeltet nálunk, éspedig a szeredit és a rimaszombatit, meghagyja-e mind a két részlegét. Szakértői becslések szerint erről is csak később döntenek majd. Szlovákiához hasonló változások véghezmentek már Magyarországon és Csehországban is, az előbbiben például tizenkettőről hatra csökkent a cukorgyárak száma, 8 ezerről 800-ra zsugorodott az állandó foglalkoztatottak létszáma. Jó összehasonlítási alapnak számít Ausztria, ahol a magyarországihoz hasonló cukormennyiséget (megközelítőleg a szlovákiai fogyasztás duplája) három gyárban állítják elő. Teljesen más a helyzet Lengyelországban, ahol e ágazatban vajmi kevés történ: még jelenleg is 78 cukorgyár üzemel 34 ezer főt foglalkoztatva, miközben az ország cukorfogyasztása az osztrák cukormennyiség ötszörösére tehető, kvótatervezete pedig 1,6 millió tonnára rúg. Az iparág nélkülözhetetlen transzformációja tehát óriási szociális feszültségeket eredményez majd, ami nemcsak Varsónak okoz komoly fejfájást. (Ez egyébként kiderült a minapi kétnapos pozsonyi szakkonferencián is, amely azt vizsgálta, hogy milyen hatással lesz az uniós csatlakozás a 10 társult ország cukoriparára.) A változtatásokat előbb-utóbb Varsónak is véghez kell vinnie, ha komolyan gondolja az uniós csatlakozást és nem akarja a cukorral megkeseríteni életét. Északi szomszédaink sem ringathatják magukat abban a reményben, hogy a tizenötök majd miattuk változtatnának a hatvanas évek végétől működtetett cukorpiaci rendszerükön, amely a folyamatos piaci egyensúlyra épít. Annál is inkább, mert az EU-ban a termelői és feldolgozói egymásrautaltság miatt erős és befolyásos cukorlobbi alakult ki, amelynek például sikerült azt is megakadályoznia, hogy a WTO-megállapodás, illetve az Agenda 2000 bármilyen lényegi változást kezdeményezzen a rendszerben, amely mellesleg önfinanszírozó, azaz Brüsszelnek egyetlen eurócentet sem kell költenie rá a közösség költségvetéséből. A másik végletnek a tíz csatlakozni kívánó országok közül Szlovénia számít, itt mindössze egy cukorgyár állítja elő az ország cukorszükségletét.
Cukorpiac az unióban és a társult tagoknál
Ország cukorgyárak cukorkvóta foglalkoztatottak
száma száma
EU 135 14,5 38
Lengyelország 78 1,6* 34
Magyarország,Csehország, Szlovénia, Szlovákia 25 1,4* 4,5
Jelmagyarázat: * egyelőre csak javasolt mennyiség
A cukorkvóta millió tonnában, a foglalkoztatottak száma ezer főben értendő. (Forrás: SCS)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.