Egyre kevésbé félünk a hiteltől

Pozsony |

<p>Szlovákia lakossága számít a legkevésbé eladósodottnak az egész eurózónában &ndash; derül ki az Eurostat elemzéséből, amelynek a részleteit az Általános Hitelbank (VÚB) tette közzé.</p>

Az elemzés ugyanakkor arra is rámutat, hogy az elmúlt időszakban épp Szlovákiában nőtt a legnagyobb mértékben a hitelfelvételi kedv.
„Egy átlagos szlovákiai háztartás rendelkezésre álló bevételeinek csupán a 43 százalékát teszi ki az általa felvett hitelek összege, míg a 99 százalékos eurózónás átlag ennek több mint a kétszerese. Ennek köszönhetően Szlovákia lakossága ma a legkevésbé eladósodottnak számít az egész euróövezetben, és a szomszédos országokhoz képest is kisebb az adósságunk” – nyilatkozta Zdenko Štefanides, az Általános Hitelbank (VÚB) vezető elemzője. Csak összehasonlításképpen, a csehek, a magyarok, és a lengyelek eladósodottsága is 50 százalék feletti, míg például Hollandiában vagy Dániában ez 250 százalék körüli. Szlovákiában ezzel szemben a lakosságnak még mindig jóval több pénze pihen a bankokban megtakarítás formájában, mint amekkora a hitelállománya. Az elmúlt időszakban azonban – legalábbis a bankok szempontjából – pozitív irányú elmozdulásra került sor. Míg az eurózónában az idei első félévben átlagosan 3,3 százalékkal csökkent a fogyasztási hitelek állománya az elmúlt év azonos időszakához képest, Szlovákiában ugyanekkor 12,8 százalékos növekedést mértek. A fogyasztási hitelek volumene az említett időszakban Szlovákián kívül csak Luxemburgban és Finnországban nőtt. Štefanides szerint ez több tényezővel is magyarázható. Természetesen sokat nyom a latban, hogy a szlovák hitelpiac viszonylag még fiatalnak számít, a növekedési potenciál így jóval nagyobb, mint a már telített nyugat-európai piacok esetében. Ez azonban csak az egyik tényező, és nem is a legfontosabb. Štefanides úgy látja, hogy a hitelfelvételi kedvet az is növelte, hogy a lakosság ma már kevésbé fél a jövőtől, mint az elmúlt években. Ehhez hozzájárult az is, hogy Szlovákia gazdasága még mindig a leggyorsabban növekvők közé tartozik az eurózónában, és persze az is, hogy a magas munkanélküliség ellenére az utóbbi időszakban már egyre kevesebb a tömeges elbocsátás, vagyis az embereknek kevésbé kell félniük attól, hogy az utcára kerülnek. Végül, de nem utolsósorban, a hitelek attraktivitását az is növelte, hogy a bankok csökkentették a hitelkamatokat, és már a hiteligénylőkkel szemben támasztott feltételek sem olyan szigorúak. Az Általános Hitelbank saját statisztikái szerint az elmúlt időszakban egyre nagyobb arányban azért vettek fel fogyasztási hitelt, hogy azzal a korábban felvett kölcsönöket törlesszék. Az ügyfelek ezzel jelentős összeget takaríthatnak meg, hiszen így nem kell a korábban megállapított magasabb kamatokat fizetniük. Mindezt figyelembe véve, nem csoda, hogy míg tavaly a VÚB-nál az összes fogyasztási hitelnek csak a 3 százalékát igényelték ilyen céllal, idén ez az arány már eléri a 26 %-ot. Mire számíthatunk az elkövetkező időszakban? „A legfrissebb jegybanki elemzések azt mutatják, hogy a hitelfelvételi kedv növekedése az elkövetkező időszakban is nőni fog, legalább olyan mértékben, mint az idei első félévben” – mondta Štefanides. (shz, mi)
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?