Cukorgyárak a termelők érdekei ellen

Galánta. Szlovákia déli járásaiban nem volt számottevő csapadék az utóbbi hetekben. A könnyű, homokos talajon termesztett növények már érzik a vízhiányt, ám a terméskilátások még biztatóak. A termelők nem mindenütt öntöznek, bár időben megkötötték a vízszolgáltatási szerződést.

Galánta. Szlovákia déli járásaiban nem volt számottevő csapadék az utóbbi hetekben. A könnyű, homokos talajon termesztett növények már érzik a vízhiányt, ám a terméskilátások még biztatóak. A termelők nem mindenütt öntöznek, bár időben megkötötték a vízszolgáltatási szerződést. Perleczky Gábor, a galántai regionális agrárkamara igazgatója ezt azzal magyarázza, hogy a locsolási költségek a tavalyiakhoz képest – állami támogatással együtt is – a duplájára nőttek. Szerinte a növényzet most azért tűri jobban a száraz időjárást, mert a vegetáció kezdetén jelentős mennyiségű csapadék áztatta a földeket.

A galántai régióban a 9358 hektáron termesztett szemes kukorica változatos képet mutat. Ahol az aratás idején vagy után záporeső esett, kukoricából akár 8 tonna körüli hektárhozamra is számíthatnak, de a többi parcellán is 5,5–6 tonnás hozam mutatkozik. A 1533 hektáron termesztett silókukoricából a tavalyinál lényegesen jobb termésre van kilátás. A kóró magas, nagy tömeget ad, így szálastakarmányokból sem lesz hiány. Szalmából is van elegendő, az árpaszalma jelentős hányadát takarmányként értékesítik a gazdák. A száraz, meleg napokat a 4083 hektáron termesztett cukorrépa sínyli meg leginkább. Ahol lehet, öntöznek, sok termelő viszont az esőben reménykedik. Az egyedszámmal nincs probléma, a növényzet többségében tiszta, gyommentes, az egyednövekedés erőteljes. A termelők a jó cukortartalom mellett legalább 40 tonnás átlagos hozamot feltételeznek. Kedélyüket ezekben a napokban az borzolja, hogy a cukorgyárak módosítani akarják szerződéseiket, azaz az eddiginél nagyobb szállítási és tisztítási költségekkel akarják terhelni őket. ĺgy jobb termés esetén is a vártnál kevesebb pénzt kapnának.

A napraforgót idén megkímélték a kórokozók. A növényzet sűrű, erőteljes, a tányérok nagyra nőttek. A további szemképződéshez és a magvak teltségéhez azonban kiadós csapadékra lenne szükség. Napraforgóból hektáronként 2,4–2,5 tonnára van kilátás. A járásban 605 hektáron termelnek burgonyát. A hozam ugyan jó, hektáronként 28 tonna körüli, ám a burgonya piaca a túlkínálat miatt gyenge. Gazdaságilag azok a termelők járnak jobban, akik tárolási kapacitással rendelkeznek. Akiknek erre nincs lehetőségük, azok kénytelenek olcsón megválni terményfeleslegüktől. A járásban 127 hektáron cigóriarépát is termesztenek. A száraz meleg idő nem kedvez e növény fejlődésének, ezért csak 20 tonnás hektárhozammal számolnak. Bár a termelők csak most takarították be a repcét, máris készülnek az őszi repce vetésére. A járásban augusztus 20-a után mintegy 1600 hektáron kezdik e fontos olajnövény vetését. (csenics)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?