Csökkentett szociális támogatás

A nemesócsai Cs. Katalint 14 éve agyvérzés érte, bal oldala megbénult. Azóta nem képes ellátni magát, mosdatni, öltöztetni kell. Járni sem tud egyedül, ha felsegítik, ülve tölti a napot, olvas, tévét néz. Mert elméje szerencsére ép maradt.

Gondozásra szorulnakSomogyi Tibor felvételePárját, Cs. Gyulát ugyancsak többféle betegség kínozza, szívelégtelenséggel gyakran kerül kórházba, ráadásul halláskárosult. Ő maga is gondozásra szorul, nem tudja segíteni feleségét. A beteg szülők ellátása miatt lányuk volt kénytelen megszakítani munkaviszonyát. Mivel V. Katalin nem járatos az ügyintézésben, sokáig tartott, míg elintézte a hozzátartozók gondozásáért igényelhető juttatást. A pénzre szüksége volt, hiszen 1993-ban elvált, a Csehországban élő apa nem fizet a két fiára, tartásdíjhátraléka meghaladja a 30 ezer koronát. – Az egyik fiam ugyan nagykorú, de a másik még csak 14 éves. Nincs, aki eligazítana minket, hogyan juthatnánk a pénzhez. Nehézségeinket tetézi, hogy az anyám gondozásáért járó díjat is megvonták tőlem – mesélte V. Katalin. A díj nem volt sok, havi 3 500 korona, de nyár óta ez sincs. Nem érti, miért. – Mivel én is súlyosan megbetegedtem, és saját ügyeim intézése időigényes, decembertől előleget kapok a majdani rokkantsági járadékomra, havi 2 478 koronát. Természetesen továbbra is gondozom beteg szüleimet.

A szülők is elmondták, hogy tavaly meglátogatták őket a Komáromi Járási Hivatal szociális osztályának dolgozói, akik felmérték egészségkárosodásuk mértékét. Sok mindent megkérdeztek, s a válaszok hallatán megállapították: Cs. Gyula nem szorul gondozásra. Igaz, hogy bottal jár, de mert nem sokat mozog, ruházata nem kopik, megvonták tőle az úgynevezett botpénzt. Egyedül a halláskárosodását ismerték el, annak kompenzálására havi 99 koronát hagytak jóvá. Azt elismerték, hogy a súlyosan egészségkárosodott Cs. Júlia alkalmatlan az önálló életvitelre, nem tudja ellátni sem önmagát, sem a háztartást, ám mert alig mozog, tőle is megvonták a 300 koronás botpénz. Elismerték viszont fokozott higiéniai szükségleteit, amit kompenzálni tudnak – áll a hivatalos szakvéleményben. Érdekes, hogy az 1934-ben született Cs. Gyuláról az illetékesek kinyilvánították: nincs szüksége semminemű kompenzálásra, s mivel „más formáját nem igényelte”, nem kap semmit. A család persze nem érti, mit értsenek a „más formán”, bár elismerik, amikor a szükségleteik iránt érdeklődtek, nem sok minden jutott eszükbe. Az ügyintézésben járatlan V. Katalin pedig ahelyett, hogy fellebbezett volna a jogtalan elvonás miatt, vagy a községi hivatalhoz fordult volna segítségért, a szerkesztőséget választotta. Amikor Komjáti Lászlónál, Nemesócsa polgármesterénél a segítségnyújtás lehetőségei felől érdeklődtünk, elmondta, készen állnak a tanácsadásra és arra, hogy a rászoruló nevében kapcsolatba lépjenek az illetékes hivatalokkal. – Ez volt a gyakorlat a múltban is, amikor nem én voltam a polgármester. Sajnos, nem volt tudomásunk Cs.-ék, illetve lányuk gondjairól. Szerintem tévedés történt, fellebbezni kell a gondozási járadék megvonása miatt. Akár a községházán is, hiszen a szociális osztály gútai részlege csütörtökönként helyben fogadja az ügyfeleket. A község lakóinak szívesen segítünk – magyarázta a polgármester.

Mivel pontosan tudni szerettük volna, minek alapján vonták meg a szüleit gondozó V. Katalin havi juttatását, a Komáromi Járási Hivatal szociális osztályán érdeklődtünk. Azért is, mert az utóbbi napokban egyre többen jelezték: csökkentették, illetve megvonták tőlük az eddigi juttatásokat. – Sajnos, a január 1-től hatályos törvénymódosítás miatt Cs. Gyula nemcsak a havi 300 koronás úgynevezett botpénztől esett el, halláskárosodása sem kompenzálható. A magatehetetlen Cs. Katalin kompenzációja is 200 koronára csökken, és többet nem kaphatnak azok sem, akiknek a járuléka eddig 1 180 korona volt – ismertette az előírások lényegét Mária Horňáčková megbízott osztályvezető, majd hosszas telefonálgatás után bejelentette: V. Katalin jogosult a 80 százalékban egészségkárosodott édesanyja gondozására, de ezt újra kérvényeznie kell. Gondozási díj fejében legfeljebb havi 6 000 koronát kaphat.

Mária Horňáčková elmondta, nem győzik a sok munkát, a Komáromi járásban eddig 3 458 kompenzációs kérvényt bíráltak felül, és egy kérvényben 3–4 féle járadék is szerepelhet. A támogatásra jogosultak közül 1 340-en kihasználták a lehetőséget, hogy év végéig a régi törvény értelmében kapják a támogatást, ám nekik a folytonosság miatt mihamarabb jelentkezniük kell. Eddig már, a törvény szigora miatt 178 esetben megszűnt az egészségkárosultak anyagi segélyezése.

Lassú az ügyintézés

Az egészségkárosultak 1999. július 1-jétől 8554 kérvényt nyújtottak be a Komáromi Járási Hivatal szociális osztályára. Eddig 5203 igénylést vizsgáltak felül, s mivel naponta csak 20-30-cal képesek érdemben foglalkozni, 3351 kérvény a mai napig elintézetlen. Ha történetesen az igénylő meghal, a törvénymódosítás értelmében visszamenőleg már nem illeti meg a kompenzáció.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?