Cseh kézbe kerülhet az SPP

<p>Pozsony. Szlovákia tegnap végleg lemondott elővételi jogáról a Szlovák Gázművekben (SPP), így már semmi sem áll az útjában annak, hogy a cég kisebbségi részvénycsomagja cseh kézbe kerüljön. Míg a kormány a gázárak feletti ellenőrzés megszerzéséről beszél, az ellenzék szerint a Smer az ország energiabiztonságával játszik.</p>

ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ

A kormány tegnap áldását adta a Szlovák Gázművek (SPP) külföldi tulajdonosok kezében lévő kisebbségi, 49 százalékos részvénycsomagjának eladására, aminek köszönhetően még idén megvalósulhat a tulajdonosváltás. A francia Gas de France és a német E.ON Ruhrgas által birtokolt részvénycsomaghoz a cseh Energetický a průmyslový holding (EPH) az előzetes hírek szerint 2,5 milliárd euróért juthat hozzá. Az államnak, mint az SPP 51 százalékos többségi tulajdonosának elővételi joga volt az említett részvénycsomagra, erről azonban a tegnap hozott döntések értelmében végleg lemondott.

Az ellenzék egy része az új tulajdonos személyével nincs megelégedve. „A kormányfő a gázszolgáltatást spekulánsok és pénzügyi csoportok kezébe akarja átjátszani, ami az ország energiabiztonságát veszélyez-teti” – állítja Ivan Štefanec, az SDKÚ parlamenti képviselője, arra utalva, hogy a cseh cég tulajdonosi körében ott van a szlovák J&T pénzügyi csoport is. „A Smer azt a látszatot kelti, hogy a gázárak csökkentése lebeg a szeme előtt, valójában azonban eurómillióktól fosztja meg az országot” – mondta el Štefanec.

A kormány rábólintott a gazdasági tárca azon javaslatára is, amely szerint az állam a jelenlegi 51 százalékos tulajdonrészét a jövő év végéig 100 százalékosra növeli az SPP anyavállalatában, amely a gáz értékesítéséért, és így az árképzésért is felelős. Az anyavállalat vételárat illetően, Tomáš Malatinský gazdasági miniszter elmondta: a társaság egésze nagyjából 120 millió euróba kerülhet. A részvények 51 százaléka azonban már az állam kezében van, a fennmaradó 49 százalékos tulajdonrészért így csak 58,8 millió euróra lenne szüksége. Malatinský szerint ezt az osztalékokból fizetnék ki. Az új tulajdonos az elkövetkező három évben ugyanis évi 400 millió eurós osztalékot garantál.

A gazdasági tárca szerint az anyavállalat átvételének köszönhetően a gázárakról a jövőben kizárólag az állam dönt majd. Az ellenzék azonban arra figyelmeztet, hogy az ősszel elfogadott szabályok szerint az SPP már most is csak akkor nyújthatja be az áremelési javaslatát, ha ezzel a társaság közgyűlése egyetért, miközben ez utóbbiban az államnak többsége van. Ha az ilyen döntés ráadásul el is jut az Árszabályozási Hivatalhoz, a végleges döntést maga a hivatal hozza meg, amelyet a Smer jelöltje vezet. Hogy az SPP anyavállalata teljes mértékben állami kézbe kerül, azt nem tartják jó ötletnek a szakemberek sem. „Az állam nem számít jó részvényesnek. Mindannyian nagyon jól emlékszünk rá, milyen vezetése volt az SPP-nek, amíg teljes egészében az állam kezében volt” – nyilatkozta Rastislav Machunka, a Munkáltatói Szervezetek Szövetségének (AZZZ) elnöke. Szerinte, ha az államnak sikerül is visszafognia a gázárak emelkedését, a cég által elkönyvelt veszteségeket úgyis a lakossággal fizettetnék meg. A kormány, az SPP anyavállalata révén ráadásul eleve egy olyan cégre kívánja rátenni a kezét, amely tavaly és várhatóan idén is veszteséget könyvel el. (mi, SITA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?