Buktatókat tartogatnak a hazai

Pozsony. A körültekintés és informáltság alapfeltételek a pénzügyek terén. Gyakran fordul elő azonban, hogy maguk a reklámok közvetítenek bizonytalan üzenetet, akarva akaratlanul tájékoztatják félre az ügyfeleket. Nézzük meg, milyen veszélyekre érdemes odafigyelni a pénzügyi dzsungelben.

Pozsony. A körültekintés és informáltság alapfeltételek a pénzügyek terén. Gyakran fordul elő azonban, hogy maguk a reklámok közvetítenek bizonytalan üzenetet, akarva akaratlanul tájékoztatják félre az ügyfeleket. Nézzük meg, milyen veszélyekre érdemes odafigyelni a pénzügyi dzsungelben. A lekötött betétek esetében többször fordul elő, hogy a reklámokban nem az 1 éves időszak kamatát adják meg, hanem hosszabb, két vagy három évnyiét, esetleg töredékéét, például két és fél év együttes kamatát. A látványosan magas kamat mellé legfeljebb csak kisebb betűkkel írják ki a valós éves kamatot. Ez a módszer a méltánytalan üzleti magatartás határát súrolja; egy bank ellen már kezdeményeztek eljárást, de a gyakorlat jelenleg is tart.

Hasonló eset, ha egy kereskedelmi bank valamilyen feltételhez köti a magasabb betéti kamat elérését. Ez esetleg egy másik termék, például folyószámla használatához van kötve vagy csak egy bizonyos összeghatárig érvényes. Ilyenkor érdemes utánaszámolni, hogy a számladíjat beszámítva továbbra is ilyen csábító-e az ajánlat. A lakáskölcsön-szerződés az egyik leghosszabb távú pénzügyi kapcsolat egy bank és egy ügyfél között. Mivel az előbbi a lehető legjobb színben szeretné magát feltüntetni, azaz a lehető legalacsonyabb kamatot akarja kínálni, gyakran csak egy évre fixálja a törlesztő részletet, majd utána egy nagyobb emelés következik. Ha lakáskölcsönért folyamodunk, mindig kérdezzünk rá, mekkora a törlesztő részlet 3, 5 és tízéves fixálás esetében, még akkor is, ha végül egy rövidebb periódust választunk!

A befektetések elemzésekor nagyon jó szolgálatot tehetnek a táblázatok és a grafikonok. A görbék szemléletesen mutatják az eredményt, és könnyen össze lehet őket hasonlítani. A nyíltvégű befektetési alapok propagálásának esetében gyakori módszer, hogy kiválasztanak egy-egy jó periódust, és azt tüntetik fel a reklámanyagokban. Ha egy részvényalap mellett döntünk, próbáljuk meg megkeresni a létrehozása óta eltelt teljes időszak grafikonját vagy legalább éves átlaghozamát. Az is gyakorlat, hogy egy szlovák alapkezelő által kezelt alap más pénznemben denominált elért eredményét tűntetik fel. A különbség akkor látható, ha megnézzük a frankfurti tőzsdeindex (DAX) 2 éves eredményét, ami euróban 16%, koronában viszont csak alig több mint két százalék. A New York-i DJIA index esetében ez +13,38%, illetve 21,77%.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?