Budapest is meglehetősen vonzó

London. A világ egyik legjobb életminőségű városa az ausztrál Melbourne, de Budapest is még a viszonylag jó körülményeket kínáló nagyvárosok között van – derül ki az egyik legnagyobb londoni gazdaságelemző ház csütörtök minap kiadott éves felmérése szerint.

A The Economist csoportjába tartozó Economist Intelligence Unit (EIU) évente ad tájékoztató felmérést a külföldön dolgozó üzletembereknek arról, hogy milyen életkörülményeket találnak az egyes világvárosokban. Az összesen 130 várost tartalmazó lista három átfogó kategóriát vizsgál: az egészségügyi és a közbiztonsági helyzetet, a kultúra és a környezet állapotát, valamint az infrastrukturális ellátottságot. Ennek alapján az idei listát holtversenyben az ausztrál Melbourne, a kanadai Vancouver és az osztrák főváros, Bécs vezeti.

A kelet-európai nagyvárosok közül Budapesten kell számolniuk a legkisebb nehézségekkel az állandóan itt dolgozó külföldieknek: a magyar főváros – az EIU százalékos összehasonlítást alkalmazó nehézségi fokmérője szerint – a legjobbaknál 18 százalékkal nagyobb nehézségi mutatóval az 55. helyen áll, holtversenyben Milánóval és Szöullal. Budapest a tavalyi listához képest egy helyet rontott, azzal együtt is, hogy a százalékosan kifejezett életminőségi mutató egy százalékponttal javult.

A térségből csak Budapest és Prága kapott a listavezetőkhöz képest 20 százalékos vagy annál kisebb nehézségi mutatót; e határérték fölött már érezhetően nehezednek az adott városok kínálta életkörülmények. A cseh főváros 20 százalékos nehézségi fokkal a 60. helyen áll, hárommal lejjebb a tavalyi helyezésnél. Mindkét város azonban jobb minősítést kapott a jelenlegi EU-országok sereghajtójánál, a 24 százalékos életnehézségi fokkal 64. helyre sorolt Athénnál, ahol az EIU szerint a súlyos közlekedési nehézségekhez kellemetlen éghajlat és gyenge oktatási rendszer járul.

Az amerikai főváros, Washington is azonban csak az 57., 19 százalékos életminőségi mutatóval. Az EIU szerint ezt főleg a város lakóit fenyegető folyamatos terrorveszély indokolja. Egész Európában Belgrád kínálja a legrosszabb életkörülményeket: a szerb főváros a legjobbakhoz képest 47 százalékkal nagyobb nehézségi mutatóval a 105., az EIU indoklása szerint azért, mert a balkáni háborúk hatása még most is érződik a város infrastruktúrájának állapotán. A 130-as lista legalján, 80 százalékos nehézségi mutatóval a pápua új-guinea-i Port Moresby áll, ahol az EIU szerint gyakorlatilag nem létezik közbiztonság, burjánzik viszont a korrupció, és az egészségügyi és oktatási rendszer is nagyon rossz. (O-O, m, ú)

Régiónkban Budapest a legdrágább

Zürich. Vásárlóerőben több régióbeli város is megelőzi Budapestet, ugyanakkor az árszínvonalat összehasonlítva a magyar főváros már listavezető, ráadásul a budapesti bérek alacsonyabbak, mint több környező országban – áll a zürichi UBS befektetési bank felmérésében. A budapesti árszínvonal az irányadónak tekintett zürichi szintnek 55,9 százaléka, derül ki az UBS jelentéséből. A 111 termék és szolgáltatás csomagja minden más kelet-közép-európai nagyvárosban olcsóbb, mint Budapesten. Az életszínvonal (az átlagjövedelem vásárlóereje) tekintetében a magyar főváros alig marad el a régió fővárosaitól. Az UBS szerint míg Prágában, Ljubljanában és Bukarestben a zürichi 31-32 százaléka jellemző, addig Budapesten 30 százalék, Pozsonyban viszont csupán 26,2 százalék. (ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?