Botrányok sorozata az Egyesült Államokban

Washington. George W. Bush amerikai elnök újabb intézkedések megtételét venné fontolóra abban az esetben, ha rosszabbra fordulnának az amerikai gazdaság folyamatai – nyilatkozta a Fehér Ház költségvetési igazgatója.

Washington. George W. Bush amerikai elnök újabb intézkedések megtételét venné fontolóra abban az esetben, ha rosszabbra fordulnának az amerikai gazdaság folyamatai – nyilatkozta a Fehér Ház költségvetési igazgatója. Mitch Daniels a mostani tőzsdei eladási láz ellenére úgy értékelte a helyzetet, hogy a gazdasági növekedés üteme „túlszárnyalja a várakozásokat”. Ha valami fennakadás történne, akkor az elnök nagyon gyorsan megtenné a szükséges lépéseket a növekedés fenntartásának biztosítása érdekében.

Az amerikai gazdaságot megrendítő, nagy visszhangot kiváltott könyvelési manipulációk lényege gyakorlatilag minden esetben az volt, hogy a bevételek, illetve a kiadások szabálytalan átcsoportosításával olyan kimutatások születtek, amelyek a valóságosnál szebb képet festettek a vállalatokról, és ez egy ideig lehetővé tette a vállalati értékpapírok árfolyamának irreális szárnyalását. Ebbe bukott bele az Enron energetikai óriáscég, majd ilyen jellegű csalásokra derült fény a WorldCom telefonszolgáltatónál, amely a minap szintén csődvédelmet kért. A botrányok teljesen ellehetetlenítették a súlyosan érintett Arthur Andersen könyvvizsgálót. Szerdán az AOL Time Warner médiabirodalom is elismerte, hogy a tőzsdefelügyelet vizsgálódik a cég üzleti kimutatásaiban. A veszélyeztetett cégek listájáról azonban nem hiányzik a Coca-Cola, a U.S. Steel és az AT&T távközlési cég sem.

Üzleti körök főként további adócsökkentéseket javasolnak annak érdekében, hogy újraéledjen a befektetők érdeklődése a tőzsde iránt. Bush és kormányzata számos bírálatot kap az ellenzéki demokrata pártiaktól, akik szerint az elnök nem teszi meg a szükséges lépéseket a bizalom helyreállítása érdekében, miután az elmúlt időszakban könyvelési manipulációs botrányok ráztak meg amerikai nagyvállalatokat, és ez már általánosabb értelemben is megrendítette a befektetői bizalmat az Egyesült Államokban. Bush igaztalannak tartja a vádakat. Olyan törvényhozási lépéseket sürget, amelyek növelik a könyvvizsgálók fölötti ellenőrzés lehetőségét, és súlyosabb büntetéseket helyeznek kilátásba a vállalati visszaélések esetén. A kongresszusban a republikánusok inkább a büntetésszigorításra, a demokraták inkább a könyvvizsgálat-ellenőrzésre kívánták helyezni a hangsúlyt. Szerdán sikerült összecsiszolni a republikánus többségű képviselőház és a demokrata többségű szenátus eltérő szövegtervezetét, és a Fehér Ház jelezte: az elnök alá fogja írni az egyetértést tükröző törvényt. (MTI, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?