Az itteni körülményekhez képest még túl gyors

Prága. Új cseh vasúti gyorsasági rekordot állított fel a Pendolino nevet viselő cseh szuperexpressz, amelyet a napokban vetettek alá az első próbálnak.

Prága. Új cseh vasúti gyorsasági rekordot állított fel a Pendolino nevet viselő cseh szuperexpressz, amelyet a napokban vetettek alá az első próbálnak. A Pendolino a dél-morvaországi Břeclav és Vranovice közötti korszerűsített szakaszon 237 kilométer órákénti sebességet ért el, ami új cseh vasúti gyorsasági rekord – közölte a cseh vasúttársaság (CD). A szuperexpressz bevezetéséről 1995-ben döntött a cseh vasút, de miután csődbe ment a vasúti szerelvényeket gyártó prágai ČKD gyár, a cégnek külföldi gyártót kellett keresnie. A választás végül az olasz-francia Alstom cégre esett, amely két év alatt kifejlesztette a csehországi igényeknek megfelelő Pendolinot és legyártotta az első szerelvényt. A műhelypróbák idén tavasszal indultak, s nemrégiben a szerelvényt a nyílt pályán is kipróbálták. A cseh vasúttársaság hét darab szerelvényt rendelt, amelyek közül az elsőt 2006-ban szeretnék forgalomba állítani a Berlin–Prága–Brünn–Bécs útvonalon. Később Pozsony, s Budapest felé is hasonló szerelvény közlekedne. A Pendolino szuperexpressz az első időkben 160 kilométeres óránkénti átlagsebességgel közlekedne, mert az egyik érintett országban sincsenek adva a műszaki és biztonsági feltételek a magasabb sebességhez – állítja Petr Stáhlavsky, a vasút szóvivője. A Pendolino üzembe helyezését az is gátolja, hogy a szerelvény ilyen magas sebességénél a cseh vasúton jelenleg általánosan alkalmazott biztonsági rendszer hibásan működik. A rendszer például a nagy sebesség miatt bizonyos helyzetekben nem veszi észre a szerelvényt, s így megtörténhet, hogy szabadot jelez, és a vasútállomásról más vonatot engedhetnek a pályára, ami katasztrofális következményekkel járhat. A Pendolino hét kocsiból álló szerelvény, s mintegy 330 ülő személyt szállíthat. Egy-egy szerelvény ára mintegy 650 millió cseh korona. Szakértők számításai szerint a főbb cseh vasútvonalak csak mintegy húsz év múlva lesznek olyan állapotban, hogy lehetővé váljék a több mint 200 km/óra sebesség. A francia és a japán szuperexpressz vonatok már most rendszeresen több mint 300 km/óra sebességgel közlekednek, a német építésű első kínai szupervonat pedig rendszeresen 400-430 km/óta sebességgel száguldozik Sanghaj városából a repülőtérig. Az európai sebességi rekordot egyébként a francia TVG tartja, amely 1991-ben a próbautakon 515 km/óra sebességét ért el.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?