ÖSSZEFOGLALÓBudapest. A külföldi elemzők nem hisznek Matolcsy György jegybankelnöknek, aki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) keddi, 20 bázispontos kamatvágását követően azt ígérte, hogy várhatóan 2015 végéig tartani fogják a jelenlegi, 2,10 százalékos alapkamatot.
Az elemzők nem hisznek Matolcsynak
ÖSSZEFOGLALÓ
Budapest. A külföldi elemzők nem hisznek Matolcsy György jegybankelnöknek, aki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) keddi, 20 bázispontos kamatvágását követően azt ígérte, hogy várhatóan 2015 végéig tartani fogják a jelenlegi, 2,10 százalékos alapkamatot. „A kamat legfeljebb a jövő év derekáig maradhat” – fogalmazta meg kétségeit William Jackson, a londoni Capital Economics kutatóintézet elemzője. Mások is így gondolják: az erősödő inflációs nyomás 2015-ben rá fogja szorítani a magyar jegybankot a hitelfeltételek szigorítására – idézte Michal Dybulát, a BNP Paribas szakértőjét a Wall Street Journal.
Peter Attard Montaltó, a Nomura régiós elemzője nem csupán a kamattartás időtávjában kételkedik. Kitart amellett az álláspontja mellett, hogy a Magyar Nemzeti Bank addig faragja a hitelköltségeket, ameddig csak tudja. Szerinte a bank vezetősége csak a súlyosabbá vált ukrán válság miatt látta szükségét annak, hogy hangsúlyozza óvatosságát. Amióta 2,5 százalék alá vitték le a kamatot, folyamatosan jelzik, hogy előbb-utóbb véget ér a csökkentéssorozat. „Kitartunk amellett, hogy az MNB monetáris tanácsa ülésről ülésre elemzi a kockázatokat, és vágni fog, ha úgy látja, hogy még egy kicsit tovább mehet ezen az úton” – állítja Montaltó.
Jackson és mások ugyanakkor emlékeztetnek arra, hogy – részben a devizahitelek megoldatlan problémája miatt – fennáll a veszélye a forint megroggyanásának, amire igen érzékenyen reagálhat a magyar gazdaság. A napi.hu összeállítása szerint növeli a bizonytalanságot, hogy egy olyan kormány készül ezeknek a kölcsönöknek a forintra váltására, amely ritkán mutat szimpátiát a kereskedelmi bankok iránt. Ennek ellenére, amíg nem indul eladási hullám a forint piacán, addig a jegybank kitart különösen laza monetáris politikája mellett, hogy támogassa a gazdaság fellendülését. A keddi huszáros kamatvágást követően 307,50 forint/euró környékére esett a magyar fizetőeszköz árfolyama, és ez a folyamat folytatódott tegnap is, amikor 307-ig süllyedt az árfolyam. (napi.hu, MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.