Az áfa valójában csak átfutó tétel

Szlovákiában a jelenleg „működő”, EU-konform forgalmiadó-fajtákból – hozzáadottérték-adó, fogyasztási adó, jövedéki adó – jóval több a bevétel, mint a többi fő adónemből együtt.

Szlovákiában a jelenleg „működő”, EU-konform forgalmiadó-fajtákból – hozzáadottérték-adó, fogyasztási adó, jövedéki adó – jóval több a bevétel, mint a többi fő adónemből együtt. A hozzáadottérték-adó, más néven általános forgalmi adó úgynevezett összfázisú forgalmi adó, amennyiben az árut, minden egyes termelési és értékesítési fázisában az ott keletkező értéknövekmény (amortizáció + munkabér + nyereség = hozzáadott érték) arányában terheli; tehát végigkíséri a terméket az előállítás kezdeti szakaszától a végső értékesítésig. Az adómechanizmus itt úgy működik, hogy a hozzáadott érték százalékában meghatározott adót az eladó minden egyes termelési és értékesítési ponton felszámítja a vevőnek (ez az úgynevezett felszámított adó). A vevő ugyanakkor jogosult, hogy az általa kifizetett, neki előzetesen, a szállítók által felszámított adót (az úgynevezett előzetesen felszámított adót) levonhassa abból az összegből, amelyet ő maga számított fel a saját vevőinek (vagyis a felszámított adóból), és csak a különbözetet kell befizetnie a költségvetésbe. ĺgy az adóteher egészében az áru utolsó felhasználóját terheli, aki kifizeti a neki számlázott adót, de ő – mivel nem adja tovább – senkinek sem számíthatja fel. A termelés végső célja a fogyasztás, ezért az áfa elsősorban a lakosságot, ritkábban a fogyasztási cikkeket felhasználó költségvetési szerveket terheli.

Az elmondottakból kitűnik, hogy a végső fogyasztást megelőző láncszemeknél az áfa ténylegesen csak átfutó tétel: ha sikerül továbbadni a terméket, akkor az eladót végül semmi áfa nem terheli; az áfa felszámítása minden szakaszban a termelői ár alapján, annak arányában történik, de mivel a beszerzés során, tehát előzetesen felszámított áfa levonható, ezért nincs adóhalmozás; vagyis a termelés minden szintje éppen a saját hozzáadott értéke arányában adózik. Jogos tehát a szlovák nyelvben használt hozzáadottérték-adó elnevezés is. A hozzáadottérték-adót nevezik azonban értéknövekedési vagy értéktöbbletadónak, többletértékadónak is.

Szélesebb körben Európában terjedt el (az Európai Unió tagállamaiban általános, az EU új tagjai számára kötelező). Először Franciaországban vezették be 1954-ben. Napjainkban több mint 40 országban alkalmazzák. Országonként más-más rövidítéssel jelölik: francia nyelvterületen a TVA (Taxe sur la Valeur Ajoutée); angol nyelvterületeken általában a VAT (Value Added Tax); spanyol nyelvterületen az IVA (Impuesto sobre el Valor Anadio) használatos. A német elnevezés Mehrwertsteuer, rövidítve Mwst.

A korrekt áfa-elszámolás feltételezi a gondos nyilvántartást; minden pénzügyi mozzanat, művelet pontos könyvelését, számviteli rögzítését, nyilvántartását, a megfelelő bizonylatok (számlák, nyugták stb.) alapján. Az adó mértéke az adóalap meghatározott százaléka. A korábbi többkulcsos áfát az idei évtől egykulcsos, 19 százalékos áfával váltották fel. Aki külföldön vásárol valamilyen terméket, és a kivitel tényét pecséttel igazoltatja, jogosulttá válik az áfa visszatérítésére. (origo.hu, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?