Az adószabadság napja

<p>Pozsony. Idén egy nappal kevesebbet dolgozunk az államra, mint tavaly – derül ki a Szlovákiai Adófizetők Szövetsége (ZDPS) és a Hayek Alapítvány tegnap közzétett elemzéséből. Tavaly június 3-án volt az adószabadság napja, idén pedig június 2-án, ami leegyszerűsítve azt jelenti, hogy tegnap délután kettőig az államra dolgoztunk, az év hátralévő részében pedig már magunkra.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Az adófizetők szövetsége 1999 óta vizsgálja a lakosság adóterheit, a könnyebb érthetőség kedvéért vezették be az adószabadság napját. Minél inkább kitolódik a dátum, annál több pénzt visz el tőlünk az állam. A legalacsonyabb adóterhek ebből a szempontból 2008-ban voltak, amikor az adószabadság napja május 22-ére esett. „Az adószabadság napjának a meghatározásánál a Hayek Alapítvány a közkiadások mértékét hasonlítja össze a bruttó hazai termékkel. Ezek szerint tavaly a megtermelt javak 41,71 százaléka vándorolt az államkasszába, idén pedig csak a 41,38 százaléka, vagyis minden egyes megtermelt euróból az állam nagyjából 41 centet vesz el” – nyilatkozta Matúš Pošvanc, a Hayek Alapítvány igazgatója.

Az idei enyhe javulás elsősorban a szlovák gazdasági növekedés gyorsulásával és a kiadások csökkentése érdekében hozott kormányzati intézkedésekkel magyarázható. Martin Reguli, a Hayek Alapítvány elemzője szerint azonban ez utóbbiak hatása elenyésző volt, hiszen a kormány igyekezete ellenére az államháztartási hiány tovább nőtt, még ha ezt már sikerült is a bruttó hazai termék (GDP) 3 százaléka alatt tartani. A javulás így elsősorban az idei évre jelzett 2,3%-os gazdasági növekedéssel magyarázható.

A Hayek Alapítvány az egy alkalmazottra jutó átlagos adó- és járulékterhek alakulását is figyelemmel kíséri. Eszerint idén egy átlagos alkalmazott minden egyes euróból, amiért megdolgozik, csak 48,58 centhez jut hozzá, a többit lefölözi az állam. Ez enyhe romlás az elmúlt évhez képest, (48,97 cent volt), de ez is csak annak köszönhető, hogy a lakosságnak enyhén nőtt a fogyasztása. Mivel több árut vásárolunk, a fogyasztási és jövedéki adók formájában az állam is több pénzt vesz ki a zsebünkből. „Az alkalmazottak szempontjából a helyzet már régebben nem változik, vagyis az állam nagyjából a teljes bérköltségek felére teszi rá a kezét” – mondta Reguli, aki szerint a járulékok az alkalmazottak által megkeresett pénz 36 százalékát viszik el, 7 százalék jut a jövedelemadóra, 8 százalék pedig a közvetett adókra.

A Hayek Alapítvány mellett az M. R. Štefánik Konzervatív Intézet is évente kiszámolja az adószabadság napját, ez azonban későbbre esik. A nagyjából 20 napos eltérés azzal magyarázható, hogy más képletet használnak az adószabadság napjának a kiszámításához. (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?