Amerika háborúja az olajért

Az utóbbi napokban a világ tőzsdeindexei igencsak lefelé vették az irányt. Hogy miért? A piac már készül a háborúra. A legnagyobb amerikai részvényeket tömörítő Dow Jones index október óta először ismét 8 ezer pont alá esett, ami nem túl jó jel a világ többi piaca számára.

Amennyiben elhúzódó háború lesz, úgy az olaj világpiaci ára akár 80 dolláros csúcsra is felszökhetReuters-felvételA kérdés csak az, hogy lesz-e háború? Az is megkockáztatható, hogy inkább az a kérdés, mikor? Amerika támadni akar, ez a kezdetektől nyilvánvaló – szükségük van az iraki olajra. Éppen ezért nem is annyira fontos, hogy találnak-e valami használható bizonyítékot Irak ellen. Európa ellenáll, Németország nem akar támadni, de Bush elnököt ez nem tántorítja el elhatározásától. Egyelőre tehát várunk, és addig a piacok nem zuhannak, csak szépen ereszkednek lefelé. Ha viszont megindul a támadás – vagy már biztosan lehet majd tudni, hogy hamarosan megindul –, akkor nagyon kemény zuhanásokra kell felkészülnünk.

A Dow Jones úgy tűnik, tartósan negatív trendbe került, az utóbbi években inkább 10 ezer pont felett tartózkodó indexet az amerikai gazdasági visszaesés kezdte el lefelé hajtani, majd következett a Bin-Laden támadás, amikor éppen a most is elért 8 ezer pontos szint állította meg az esést. A különbség az akkori és a jelenlegi helyzet között az, hogy a 8 ezres szintet most még a nagy gond – értsd iraki háború – előtt érte el a tőzsdemutató, tehát tulajdonképpen innen kezdődik csak az esés. Márpedig ha Amerika esik, akkor minden esik, Nyugat-Európa, Kelet-Európa, Ázsia, minden. Elemzői nyilatkozatokban hallhattuk, hogy egy rövid és sikeres háború még jót is tenne az amerikai gazdaságnak. Ez lehet, hogy így van, de mennyi esély van egy rövid és sikeres háborúra Irak ellen? Nem sok, és ezt a piac is tudja. Amennyiben elhúzódó háború lesz, úgy az olaj világpiaci ára akár 80 dolláros csúcsra is felszökhet – állítják amerikai közgazdászok.

A felfokozott közel-keleti háborús várakozások kétéves csúcs közelében tartják a nyersolajárakat, amelyek akár a barrelenkénti 40 dollárt is meghaladhatják az Irak elleni támadás elindulásakor. Hétfőn ugyan esett a nyersolaj ára a tőzsdén azután, hogy Kofi Annan ENSZ főtitkár időt kért ahhoz, hogy az ENSZ fegyverzetellenőrei befejezhessék munkájukat Irakban, tegnap azonban már egy százalékkal emelkedett az elektronikus kereskedésben, miután a média széles körben foglalkozott azzal, hogy az Egyesült Államok készen áll az Irak elleni februári támadásra.

A tovább erősödő közel-keleti háborús várakozások már most is minden más hírt a háttérbe szorítanak. Az iraki termelés harcok miatti leállása tudniillik mintegy napi kétmillió barreles, azaz 3 százalék körüli kiesést okozna a globális kínálatban. Ráadásul ennek időtartama még egy rövid háború esetén is kétséges, hiszen nem kizárt, hogy Bagdad az olajkutak megsemmisítésével próbálkozik a támadás megtorlásaként. Arról nem is beszélve, hogy a lehetséges hadműveleti terület az olajban leggazdagabb Öböl-régióban található, ahol Irak közvetlen szomszédságában termelnek az OPEC kőolajkartell olyan meghatározó exportőrei, mint Szaúd-Arábia, Irán és Kuvait. A világexportban tehát akár nagyobb zavar is lehet a határon túllépő katonai vagy egyéb szabotázsakciók esetén. (MTI, Pb)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?