<p>Könnyen kijátsszák a kamionsofőrök az elektronikus útdíj rendszerét. Kamionjaikba olyan berendezéseket szerelnek, amelyeknek köszönhetően a műholdra kapcsolt vámkapuk nem tudják bemérni az autót. Ezzel a módszerrel több ezer eurót is megtakaríthatnak.</p>
Állítólag csalással kerülik meg az útdíj befizetését
Az egyszerű elektronikai berendezés megzavarja a GPS sugarakat, ezáltal a kamionok láthatatlanná válnak a rendszer számára.
„Még a szocializmusban láttam egy ilyen berendezést, amely a Szabad Európa adását zavarta“ -nyilatkozta Erik Dóczi, az útdíjrendészet igazgatója. Lapértesülések szerint ezeket a berendezéseket főleg külföldi, nagyrészt lengyel sofőrök használják. Azt már nehéz kideríteni, hogy a hazai fuvarozók is részt vesznek-e ebben az átverésben, vagy sem. A szóban forgó, GPS sugarakat zavaró berendezések nem drágák, az interneten már 20 euróért kaphatók - de például Bulgáriában és Romániában autós szaküzletekben is árusítják. A csalás nagyon egyszerű: a kamionba szerelt berendezés megzavarja a műholdak által kibocsátott jelet, tehát a fedélzeti egység a GSM hálózaton keresztül nem továbbítja az elektronikus útdíj rendszerét üzemeletető SkyToll társaságnak az adatokat arról, hány kilométert vezettek le a gépkocsival fizetett útszakaszon. Magyarán: a rendszer azt jelzi, hogy a kamion nem használta a fizetős utakat. Az állam pedig több ezer eurót veszíthet ezen.
Stanislav Jurikovič, a közlekedésügyi tárca szóvivője elmondta: a Plus 7 dní bulvár hetilap által először megszellőztetett csalásnak utánajárnak, az elektronikus útdíj rendszerének üzemeltetését felügyelő Nemzeti Autópálya Társaságtól (NDS) már elkérték a szükséges információkat. A közvélemény tájékoztatását is a társaságra bízták.
A szlovák útdíj-rendszer 852 millió euróba került. A közlekedésügyi minisztérium azt válaszolja minden feltett kérdésre, hogy az NDS képviselőinek kell válaszolniuk. A rendszert üzemeltető SkyToll is úgy döntött, hogy a kommunikációt az NDS-re bízza. Az OBU fedélzeti egységeket gyártó Siemens társaság pedig biztonsági okokból nem akar részleteket elárulni.
„Elsősorban azt kell tudatosítani, hogy mindenki, aki ilyen módszerrel próbálja átverni a rendszert, kihágást követ el“ - nyilatkozta Martin Noskovič, a Siemens szóvivője.
Szakértők szerint az útdíj rendszerét ki lehetne egészíteni olyan biztonsági elemekkel, melyeknek köszönhetően könnyedén kiszűrhetnék a csalókat, ez viszont túl sok pénzbe kerülne. Ugyanis a kamionokba szerelt fedélzeti egységek a műholdaktól több tucat információt kapnak, viszont csak egyet küldenek a SkyToll központjába, mégpedig azt, hogy melyik fizetős szakaszon haladt át a gépjármű.
Ha az autó mozgásáról több információt gyűjtenének be, akkor nagyobb lenne az esély a csalók leleplezésére. Például ahhoz, hogy pontosan kimutatható legyen a kamion helyzete, négy műholdra lenne szükség. Az adást zavaró berendezés legfeljebb két műhold figyelmét tudja elvonni, négyét már nem, így a SkyTollnak pontosabb képe lehetne a gépjármű útvonaláról. Ehhez viszont a SkyTollnak másodpercenként sokkal több adatot kellene összegyűjtenie, növelni kellene a szerverek kapacitását. Jelenleg tehát kérdéses, pontosan milyen szolgáltatásokat rendelt meg az állam az útdíjra kiírt tenderben, s nem kaphatott volna ugyanannyi pénzért többet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.