Pozsony. A fogyasztói árak a múlt hónapban 1,5 százalékkal emelkedtek decemberhez és 6,2 százalékkal a tavalyi év januárjához képest. Decemberben a havi infláció még 0,2 százalékos volt, vagyis az áremelkedések dinamikája az idei év első hónapjában jelentősen megugrott.
A vártnál magasabb az infláció
Pozsony. A fogyasztói árak a múlt hónapban 1,5 százalékkal emelkedtek decemberhez és 6,2 százalékkal a tavalyi év januárjához képest. Decemberben a havi infláció még 0,2 százalékos volt, vagyis az áremelkedések dinamikája az idei év első hónapjában jelentősen megugrott. Meghaladja azonban az elemzők várakozásait is, akik korábban legfeljebb 1,3 százalékos havi és 5,9 százalékos éves inflációra számítottak. A statisztikai hivatal által közzétett legfrissebb adatok szerint januárban leginkább a cigarettázók szenvedték meg az áremeléseket, kedvenc termékeik ára ugyanis átlagosan mintegy 16 százalékkal emelkedett. Alapvető élelmiszereink együttesen mintegy 1,8 százalékkal drágultak, a különbségek az egyes termékcsoportok között azonban lényeges eltérést mutatnak. Januárban leginkább a zöldségfélék drágultak, több mint 16 százalékkal. Ezen belül is leginkább, csaknem 64 százalékkal, a káposzta ára emelkedett. Drágábban juthattunk hozzá azonban a salátauborkához (37,8%), a paprikához (33,7%), a paradicsomhoz (22%), a hagymához (11%), a karfiolhoz (9,7%) és a burgonyához (18,9%) is. A gyümölcsárak átlagosan 5 százalékkal emelkedtek, a legnagyobb drágulást a szőlő könyvelhette el, amely a negyedével került többe, csaknem 10 százalékkal többért juthattunk hozzá azonban a kiwihez is. Az alma, a banán, a mandarin és a narancs 2-5 százalékkal drágult. Hacsak csekély mértékben is, de kevesebbet fizettek azok, akik a zöldséges helyett a hentesüzletbe tértek be. A baromfiárak ugyanis 1,6, a sertéshúsárak pedig 0,8 százalékkal csökkentek. A kergemarhakór-hisztériát követően azonban az elmúlt hónapban már 0,1 százalékkal nőtt a marhahús ára. Az elmúlt havi infláció a Közép-európai Közvélemény-kutató Társulás (CEORG) által decemberben megkérdezetteknek adott igazat. Szlovákiában ugyanis a megkérdezettek többsége a többi közép-európai országra jellemzőnél magasabb pénzromlásra számított. A válaszadók majdnem kétharmada elfogadhatatlannak tartja az inflációt, és csak 16 százalék – az összes környező ország közül a legkevesebben – fogadja el. (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.