A szokványos vizeletvizsgálathoz tartozik a fehérje, a cukor és a ketonok kimutatására szolgáló kémiai elemzés, valamint a mikroszkópos vizsgálat, mellyel a vörösvértesteket és a fehérvérsejteket lehet látni. Vannak olyan olcsó és egyszerű eljárások, melyekkel akár a rendelőben is egy sor különféle anyagot lehet a vizeletből kimutatni. Ezekhez a vizsgálatokhoz olyan kémiai anyagokkal bevont vékony műanyag csíkot (tesztcsík) használnak, ahol a bevonat a vizelet alkotórészeivel kölcsönhatásba lépve megváltoztatja a színét.
Vizeletvizsgálat – Mi mindenről ad információt?
A vizelet vizsgálatához rendszeresen használnak tesztcsíkokat. Mit jelent, ha a vizeletben az alábbi anyagok vannak?
Fehérje
A fehérje jelenléte a vizeletben (proteinuria) általában gyorsan kimutatható tesztcsík segítségével, ám bizonyos esetekben finomabb eljárásokra is szükség lehet. A vizeletben megjelenő fehérje lehet állandó vagy időszakosan ismétlődő, a kiváltó októl függően. A proteinuria leggyakrabban vesebetegségre utal, de egészséges embereknél is előfordulhat megerőltető fizikai tevékenységek, mint például a maratoni futás után. Van egy ritka, ártalmatlan öröklődő formája is, az úgynevezett ortosztatikus proteinuria, amikor fekvő helyzetben (például alváskor) nincs fehérje a vizeletben, de megjelenik, ha az ember már egy ideje felállt.
Keton
A ketonok jelenlétét a vizeletben (ketonuria) tesztcsíkkal lehet kimutatni. Ketonok akkor keletkeznek, amikor a szervezet zsírt bont le. A vizeletben ketonok megjelenhetnek éhezéskor, rosszul kezelt cukorbetegség esetén és időnként alkoholmérgezéskor is.
Vér
A vér jelenléte a vizeletben (hematuria) tesztcsíkkal vagy mikroszkópos vizsgálattal mutatható ki. Előfordul, hogy olyan mennyiségű vér van a vizeletben, hogy az szabad szemmel is látható, ilyenkor a vizelet vörös vagy barna színűvé válik.
Nitrit
A nitritek jelenlétét (nitrituria) szintén kimutatja a tesztcsík a vizeletből. Mivel a nitritek vizeletszintje baktériumok jelenlétében nő meg, ez a teszt gyorsan és hatékonyan jelzi a fertőzések jelenlétét.
Leukocita eszteráz
A leukocita eszteráz, egy bizonyos fehérvérsejtekben előforduló enzim, tesztcsíkkal kimutatható a vizeletből. A leukocita eszteráz jelenléte általában baktériumok okozta gyulladásra utal. Az eredmény lehet hamisan negatív, ha a vizelet nagyon tömény, vagy cukrot, epesókat, bizonyos gyógyszereket (például rifampicint) vagy nagy mennyiségű Cvitamint tartalmaz.
A vizelet pH-értéke
A tesztcsíkkal mérhető a vizelet pHértéke. A vizelet savassága (pHértéke) fontos információkat nyújt a vesék működéséről és a szervezet savbázis egyensúlyáról. A normális pHérték 4,5 és 8,0 között van, és számos tényező befolyásolhatja ezt, például az étrend (húsalapú étrend savasabbá, növényi alapú lúgosabbá teszi), anyagcserezavarok (pl. diabéteszes ketoacidózis), fertőzések és bizonyos gyógyszerek. A vizelet pHértékének rendszeres ellenőrzése segíthet diagnosztizálni különféle betegségeket és meghatározni a megfelelő kezelést.
Fontos tényezők
A vizelet koncentrációja (ozmolalitása, fajsúlya) fontos információkat nyújthat a kóros veseműködésről. Az orvos véletlenszerűen nyert vizeletmintát elemezhet, vagy koncentrálási próbákat végezhet. Az egyik ilyen próba során a vizsgált személy 12–14 órán át nem fogyaszt vizet vagy egyéb folyadékot, a másikban pedig vazopresszin hormoninjekciót kap. Ezek az eljárások rendes körülmények között igen tömény vizeletet eredményeznek, de bizonyos vesebetegségek esetén ez kórosan felhígulhat.
Normális körülmények között a vizelet kis mennyiségben tartalmazhat sejteket és egyéb, a húgyutak belső faláról levált törmeléket. Húgyúti fertőzés esetén több sejt válik le, amelyek centrifugálással vagy ülepedéssel üledéket alkotnak. Az üledék mikroszkópos vizsgálata többletinformációkat adhat a betegségről.
A vizelettenyésztéssel, amelynek során a baktériumok laboratóriumi körülmények között szaporodnak, azonosítani lehet a húgyúti fertőzés kórokozóját. Ehhez a vizsgálathoz a hólyagból középsugaras módszerrel vett, szennyezésmentes vizeletmintára van szükség.
• Vizeletvizsgálatot elvégezhetnek laboratóriumban vagy használhatnak tesztcsíkokat a rendelőben.
• A fehérje jelenléte a vizeletben általában vesebetegségre utal, de lehet állandó vagy időszakosan ismétlődő.
• A ketonok akkor jelennek meg a vizeletben, amikor a szervezet zsírt bont le, például éhezéskor vagy rosszul kezelt cukorbetegség esetén.
• Az eljárások segíthetnek diagnosztizálni különféle betegségeket, meghatározni a megfelelő kezelést, és fontosak a kóros veseműködés és a húgyúti fertőzések azonosításához
(informed)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.