Pozsony. Az idei év során augusztusban történt meg először, hogy a statisztikai hivatal közvélemény-kutatása szerint kisebbségben maradtak azok, akik szerint családjuk pénzügyi helyzete az elmúlt 12 hónap során romlott.
A válaszadók közel fele fizetéstől fizetésig él
A jövőt illetően szintén az óvatos optimizmus volt jellemző, a valamivel több mint ezer megkérdezett mindössze 35 százaléka tartott attól, hogy jövő augusztusig romlananak háztartása anyagi lehetőségei. A legtöbben, 42 százaléknyian a szinten tartásban reménykedtek, 16 százalék pedig javulásra számított. Ilyen kedvezőnek tekinthető arányt a statisztikai hivatal utoljára 1999 áprilisában tapasztalt. Érdekes az is, hogy a pesszmimisták aránya a márciusi 56 százalékhoz képest augusztusra 21 százalékot csökkent.
A hangulatváltozást alátámasztják az egy főre eső átlagos családi jövedelemmel kapcsolatos válaszok is. Tavaly augusztushoz képest csökkent az ötezer koronánál kisebb, egy főre eső bevételekkel rendelkező családok aránya, nőttek viszont a magasabb kategóriák részarányai. Az átlagjövedelem 16 337 korona volt, 3,14 fős átlagos háztartással számolva ez egy főre 5 595 korona – ez az érték egy év alatt 70 koronával, vagyis 1,3 százalékkal nőtt.
A szinten tartás jelenségét igazolják a megtakarítási lehetőségek is: a válaszadók 43 százaléka fizetéstől fizetésig élt. 23 százalékuknak a megélhetéshez nem volt elég a jövedelme, 12%-uk a tartalékaikat élték fel, 11 százalékuk pedig kölcsönkért. Végezetül 33% volt azok aránya, akik a bevételeikből takarékoskodni is tudtak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.