A termőföld 1%-a már külföldieké

<p>Pozsony. Rendszeresen vásárolnak szlovákiai mezőgazdasági földterületekből a külföldi befektetők. Döntően a dánok és a hollandok, ám a legújabb trend szerint már a kínaiak is érdeklődnek. Vajon az arra illetékes szervek követni tudják-e a hazai földterület-csappanást?</p>

SUSLA BÉLA

A földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztérium nemrégiben törvénymódosító javaslatot dolgozott ki a földterületek védelmével kapcsolatban, melynek megtárgyalásával január végén foglalkoznak majd a honatyák. A módosítás lényege nem az, hogy az országban mindennemű földterületet teljesen kivonjanak a nem mezőgazdasági célokra való értékesítés alól, sokkal inkább az, hogy a legjobb minőségű termőföldek valóban a gazdákat szolgálják – hangsúlyozta Peter Hajnala minisztériumi szóvivő. A mezőgazdasági tárca most dolgozik egy olyan mechanizmuson, amely a földterületek felvásárlásának finanszírozásával kapcsolatos. „Ennek az anyagnak az összeállításakor arra a megállapításra jutottunk, hogy a külföldi – főleg holland, dán és olasz – farmerek tulajdonában mintegy 10 ezer hektárnyi földterület van hazai jogi személyeken keresztül. A jogi személyek mintegy 30 000 hektár mezőgazdasági földterületet vásároltak meg saját nevükben, minden bizonnyal spekulatív céllal. Ezt sokkal veszélyesebbnek tartjuk, mint a külföldiek általi hivatalos földvásárlást” – erősítette meg lapunknak Peter Hajnala, az agrártárca szóvivője.

„Arról, hogy Szlovákiában a külföldi befektetők milyen kiterjedésű mezőgazdaság földterületekkel bírnak, kamaránknak nincsenek adatai, mivel ezt a kérdést érdemben sehol sem követik figyelemmel Szlovákiában” – mondta lapunknak Stanislav Nemec, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszer-ipari Kamara (SPPK) szóvivője. A külföldi befektetők számára azért is nagyon jó hely Szlovákia, mert az itteni szántókhoz viszonylag olcsón hozzájuthatnak. Egy hektár földterülethez a szlovákiai átlag szerint 36 euróért juthatnak az érdeklődők, de vannak régiók, ahol a 150 eurót is kifizetik ekkora területért a befektetők. „A jogi személyek számára nem gond, hogy hozzájussanak a földekhez, míg a természetes személyek éppen a jogi személyek bevonásával vásárolhatnak bármilyen kiterjedésű mezőgazdasági földet. Kamaránk nem tartja kizártnak, hogy a külföldi befektetők tulajdonában már mintegy 15–20 ezer hektárnyi terület van (ez a szlovákiai mezőgazdasági földterületnek csaknem 1 százaléka – a szerk. megj.). A feltételezéseket, az oknyomozó ellenőrzést az a tény is nehezíti, hogy akár több esetben is hazai tulajdonos nevén fut a már külföldi befektetők által megművelt vagy arra váró több száz hektárnyi terület” – magyarázta Nemec. Főleg a hollandok és a dánok érdeklődnek a Szlovákiában folytatandó mezőgazdasági tevékenység iránt. „Az SPPK már korábban jelezte, hogy a földek felvásárlása terén az sem gördít akadályt a külföldi befektetők elé, hogy a mezőgazdasági földterületek az ország több régiójában feldaraboltak, ami ez ideig viszonylag fékezte a termőföldek eladását. Ha az állam nem fogja birtokolni földjeit saját területén, abban az esetben nem hozhat majd stratégiai intézkedéseket a földekkel kapcsolatban. Mindenképpen szigorítani kell az eladás feltételeit. Az eljárás a külföldi befektető részéről teljesen világos: mihamarabb olcsón hozzájutni a földekhez, majd azokat jó pénzért bérbe adni a hazai gazdáknak” – nyomatékosította Nemec.

„A Dunaszerdahelyi járásban is vannak külföldi befektetők, de hát ezen nincs mit csodálkozni, hiszen a jelenleg hatályban lévő törvény ezt megengedi a külhoni érdeklődőknek, mégpedig azon jogi személyeknek, akik hivatalosan bejegyeztették magukat Szlovákiában” – mondta lapunknak Patasi Ilona, a Szlovákiai Agrárkamara (AKS) elnöke. A hatályos jogszabály értelmében külföldi természetes személyeknek Szlovákia 2015-ig nem adhat el mezőgazdasági földterületet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?