A tátrai viharkár eléri a 7,8 milliárd koronát

Pozsony/Zsolna. A Dzurinda-kormány már a napokban elküldi José Manuel Barrosónak, az Európai Bizottság elnökének a tavaly novemberi tátrai természeti katasztrófa okozta károk enyhítésére vonatkozó kérelmét. A kabinet – szakértői felmérésekre hivatkozva – 7,8 milliárd koronás anyagi kárt emleget.

A Magas-Tátrában már folyik a károk felszámolása, a kidőlt fák feldolgozásaTASR-felvételPozsony/Zsolna. A Dzurinda-kormány már a napokban elküldi José Manuel Barrosónak, az Európai Bizottság elnökének a tavaly novemberi tátrai természeti katasztrófa okozta károk enyhítésére vonatkozó kérelmét. A kabinet – szakértői felmérésekre hivatkozva – 7,8 milliárd koronás anyagi kárt emleget. A tátrai természeti katasztrófáról és a károk felszámolásáról rendezett minapi zsolnai szakkonferencián elhangzott: a szélvihar összesen 330 ezer hektáron tépázta meg az erdőket, miközben 4,7 millió köbméter fát kitört, kicsavart vagy megrongált. Óriási károk keletkeztek a TANAP természetvédelmi övezetben – itt a szélvihar mintegy 12 600 hektáron pusztított 2,5 millió köbméter fát legyalulva –, valamint a besztercebányai Állami Erdészet beňusai, Liptovský Hrádok-i és námestovói körzetében, ahol a földön jelenleg csaknem 1,4 millió köbméter fa hever. (Ez az erdészeti vállalat adott körzetének több éves fakitermelésnek felel meg.) De tetemes károkat szenvedtek a magánerdők tulajdonosai is: a kitört, ledöntött fák mennyiségét ezekben az erdőkben 1 millió köbméterre tartják.

Simon Zsolt földművelésügyi miniszter szerint Szlovákiának esélye van arra, hogy természeti katasztrófa okozta károk enyhítésére pénzt kérjen és kapjon az európai uniós alapokból. A szaktárca vezetője Zólyomban megerősítette: a kabinet január 20-ig elkészítni az erre vonatkozó háttéranyagot az illetékes brüsszeli szerveknek. A kárenyhítés mértéke becslések szerint elérheti a 3–6 százalékot is. A zsolnai konferenciának a tények vázolásán túl volt még egy fontos hozadéka. Éspedig az, hogy az erdészeti vállalatok képviselői és a környezetvédők közös nevezőre jutottak arról, mi legyen a sérült fával a természetvédelmi területeken. A szervezők fontosnak tartják a megállapodást, hogy a faanyagot a terület nagy részéről két év alatt feldolgozzák. (gyor)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?