<p>Szaúd-Arábia kész még több olaj piacra dobására az év hátralévő részében, hogy az árak elmozduljanak a mostani rekord magas szintjükről, jóllehet a piaci olajellátás megfelelő szintű.</p>
A spekulánsokra mutogatnak a termelők
Szaúd-Arábia kész még több olaj piacra dobására az év hátralévő részében, hogy az árak elmozduljanak a mostani rekord magas szintjükről, jóllehet a piaci olajellátás megfelelő szintű - közölte Ali al-Naimi szaúdi olajügyi miniszter az olajtermelő és fogyasztó országok vasárnap Dzsiddában véget ért értekezletén. Szaúd-Arábia már korábban bejelentette, hogy júliusban napi 9,7 millió hordós szintre emeli a kitermelést, ami azt jelenti, hogy kétszeri lépésben májushoz képest napi 550 ezer hordónyi termelésnövelést hajt végre. Naimi közölte: amennyiben fogyasztói igény mutatkozik rá, a királyság e szint fölé is emelheti a kitermelést. Az OPEC mint szervezet azonban majd csak szeptemberben dönt a kitermelés esetleges módosításáról - jelentette be az OPEC elnöke. A hírek szerint meg sem vitatták, hogy esetleg más OPEC-tagok is csatlakoznának a szaúdi kitermelés növeléshez. Kuvait jelezte hajlandóságát, de konkrét vállalást nem tett. Az OPEC nem a kínálat bővítésére helyezi a hangsúlyt. Mint azt az értekezlet után közzétett közleményben olvasható, a pénzpiacok átláthatóságán kell javítani és meg kell valósítani az energiatermelő és -fogyasztó országok olajipari folyamatokra vonatkozó információinak intenzívebb cseréjét. A dzsiddai tanácskozás résztvevői a közös nyilatkozatban intézkedéseket sürgetnek a világ "energiarendszere stabilitása" és a finomítói kapacitás bővítése érdekében. Szakértők véleménye szerint érdemi döntést, konkrét intézkedést azonban - az önálló szaúdi kezdeményezéseken túl - nem hoztak a tanácskozáson. Az olajárak több mint a duplájára emelkedtek egy év alatt, és elérték a hordónkénti 140 dolláros szintet. Az olajtermelő országok szerint nem a kínálat-kereslet egyensúlyának megbomlása okozta az árak emelkedését, hanem elsősorban a spekuláció. Ezért is tartják fontosnak a pénzpiacok átláthatóságának fokozását. A cél ezzel az, hogy jobban meg lehessen érteni a nemzetközi pénzpiacoknak az olajárakra, illetve azok ingadozására gyakorolt hatását. A vasárnapi értekezleten Szaúd-Arábia hosszabb távra tekintve kilátásba helyezte, hogy a kitermelést akár további napi 2,5 millió hordónyi kapacitás művelésbe vonásával bővítheti, amennyiben azt a nyersolaj iránti igények igazolják.(A királyság termelői kapacitása jelenleg napi 11,3 millió hordó.) A világ legnagyobb olajtermelő országa ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy a kínálat bővítésétől nem lehet várni a mostani ártendenciák módosulását, mivel azokat - más olajtermelő országok által is osztott vélemény szerint - nem az olajhiány, hanem egyéb tényezők, köztük a spekuláció befolyásolja. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.