<p>Pozsony. A Szlovák Villamos Művek (SE) közgyűlésének ma kellene döntenie a Mohi Atomerőmű 3. és 4. blokkjának befejezéséről. A 3,8 milliárd eurós projekt a legnagyobb volumenű magánberuházásnak számít Szlovákia történetében, miközben már most csaknem 10 ezer embernek biztosít munkát. A kormány halogatása miatt azonban tovább késhet a blokkok befejezése.</p>
A kormány miatt késhet Mohi
ÚJ SZÓ-HÍR
Ha a Szlovák Villamos Művek részvényesei – a részvények 66 százalékát birtokló olasz Enel és a 34 százalékos állami tulajdonrészt felügyelő Nemzeti Vagyonalap – a cég mai közgyűlésén rábólintanának az új blokkok befejezéséről szóló dokumentumra, az egész projekt a végső fázisába léphetne. A lapunk birtokába jutott információk szerint azonban a mai közgyűlés nem fogadja el az említett dokumentumot. A kormány ugyanis még mindig nem tárgyalt az ügyben, márpedig e nélkül az állami részvényeseknek meg van kötve a keze. A Fico-kabinetnek azt kellene jóváhagynia, hogy az eredetileg 3 milliárd eurósra tervezett projekt 800 millióval drágább lesz, mint azt korábban tervezték. Legutóbb április végén került a kormány elé az erről szóló dokumentum, ezt azonban átdolgozásra visszaadták a gazdasági tárcának. Stanislav Jurikovič, a gazdasági tárca szóvivője lapunknak elmondta, egyelőre még dolgoznak a végleges változaton. Hogy a minisztérium mikorra készül el, és mikor nyújtják be az átdolgozott anyagot a kormány elé, azt egyelőre a tárca szóvivője sem képes megmondani.
Megugranak az állam bevételei
A Mohi Atomerőmű 3. és 4. reaktorának felépítése a szlovák gazdaság és az állami költségvetés számára is jelentős hozadékkal járna – derül ki a BDO tanácsadó társaság elemzéséből. Eszerint az említett blokkoknak már a felépítése is nagyjából 5,2 milliárd euróval járul hozzá a gazdaság teljesítményéhez, miközben az adókon és járulékokon több mint félmilliárd eurót fizettek be az államkasszába. Az átadást követően az állami költségvetés évente nagyjából 109 millió euróra számíthatna az adók és járulékok formájában, miközben a bruttó hazai terméknek évente 1,1 milliárd eurós pluszt jelentene. A BDO elemzése szerint az új blokkokba fektetett minden egyes euró csaknem 3 eurós pluszt jelent a gazdaságnak. Nem elhanyagolható hozadéknak számít persze az is, hogy az állam a 34 százalékos tulajdonrésznek köszönhetően a jövőben nagyobb osztalékra is számíthat az SE részéről.
Több ezer munkahely
A Mohi Atomerőmű kibővítése a foglalkoztatottságra is pozitív hatással van. Jelenleg több mint 100 szlovákiai cég vesz részt az építkezésen. Többségük Pozsony és Nyitra megyéből származik, a negyedük azonban olyan régiókban van bejegyezve, ahol 13 százaléknál is nagyobb az állástalanok aránya. A szlovákiai beszállítók részesedését jól jelzi, hogy a már említett 3,8 milliárd eurós beruházásnak a felét az általuk elvégzett munkáért a szlovákiai cégeknek fizetik ki. Az építkezésen jelenleg közvetlenül 3600 ember dolgozik, a beszállítókon keresztül azonban további 6 ezer embernek biztosítanak munkát. Az átadást követően közvetlenül és közvetve több mint 4600 embernek biztosítanak majd megélhetést. Mivel elsősorban magasabb végzettséggel rendelkező szakemberekre lesz szükségük, ennek megfelelőek lesznek a fizetések is.
A Mohi Atomerőmű 3. és 4. reaktora az átadást követően Szlovákia energiafogyasztásának csaknem a harmadát biztosítja majd. A harmadik blokkot a tervek szerint a jövő év végén, a negyediket pedig 2015-ben adnák át. Az építkezésnek 2008 végén láttak hozzá. A blokkokkal kapcsolatos építményeknek eddig a 70 százalékát húzták fel, míg a műszaki résznek a 30 százaléka kész. (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.