A kőolajtermelők tétlensége miatt még olcsóbb lehet a benzin

A kőolajtermelők tétlensége miatt még olcsóbb lehet a benzin

Hamarosan Szlovákiában is újra lefelé araszolhat az üzem-anyagár. Eredménytelenül zárult ugyanis a világ vezető olajkitermelő országainak hétvégi találkozója, melyre az olajár 5%-ot esett, és meg-inogtak a részvénypiacok is.Doha.

Hamarosan Szlovákiában is újra lefelé araszolhat az üzem-anyagár. Eredménytelenül zárult ugyanis a világ vezető olajkitermelő országainak hétvégi találkozója, melyre az olajár 5%-ot esett, és meg-inogtak a részvénypiacok is.

Doha. Vasárnap találkoztak Dohában a világ vezető olajkitermelő országai, az esemény nem titkolt célja az volt, hogy sikerüljön megállapodni a kitermelési szintek befagyasztásáról, az olajpiac stabilizálásáról. Az esemény nem járt sikerrel, nem született megállapodás a résztvevő 18 ország között, akik együttesen a világ olajkitermelésének mintegy 60 százalékát adják. A megállapodás elmaradása elsősorban a Szaúd-Arábia és az Irán között feszülő ellentétekkel magyarázható. Iránnak egyáltalán nem áll érdekében a termelés befagyasztása, mivel éppen azon van, hogy a korábbi nyugati szankciók miatt elvesztett piaci részesedését visszanyerje, és kitermelését a korábbi szintekre állítsa vissza. Szaúd-Arábia viszont a találkozó előtt olyan kijelentéseket tett, hogy hajlandó a termelésbefagyasztásra, függetlenül attól, hogy Irán csatlakozik-e, vagy sem. A találkozón aztán váratlanul mégiscsak az iráni részvételhez kötötték a megállapodást.

Bár a mostani olajárak a szaúdi költségvetés egyensúlyát biztosító becsült olajáraktól továbbra is jelentősen elmaradnak, az országnak azért komoly pénzügyi tartalékai vannak, a romló költségvetést pedig akár nemzeti vállalatok nyilvános értékesítésével is erősíthetik, a Saudi Aramco tervezett tőzsdei bevezetéséről folyamatosan érkeznek a hírek. A helyzetet csak tovább bonyolítja Irán, melynek célja a világpiaci részesedés 2012 előtti szintjének helyreállítása az olajtermelésben. Ennek mentén mostanra napi 3,2 millió hordóra tudták növelni a termelést. Ezek alapján nem várható, hogy az OPEC következő, június 2-ára összehívott bécsi ülésén nagy változások történnének. Az egyedüli kulcskérdés az lesz, hogy a szaúdi–iráni konfliktus hogyan alakul, illetve hogy lesz-e változás abban a tekintetben, hogy a két ország közti kapcsolat mennyire befolyásolja a szaúdi olajpolitikát.

Annak kapcsán, hogy rövid távon meddig eshet az olaj, megoszlanak a vélemények, több elemzőház is 30 dollár körüli árfolyamokat emleget. A kezdeti sokkok után azonban jó eséllyel stabilizálódhat majd a piac. Tegnap a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta júniusi szállításra hordónként (159 liter) 40,44 dollárba került, 1 dollár 27 centtel, 3,04 százalékkal csökkent az ára. A Szlovákia számára is mérvadó északi-tengeri Brent könnyűolaj ára júniusi szállításra hordónként 1 dollár 13 centtel, 2,62 százalékkal, 41,97 dollárra süllyedt az Intercontinental Exchange londoni jegyzésében. (TASR, MTI, mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?