A gyermek nincs biztonságban az anya ölében

Pozsony |

<p>Aki azt gondolja, hogy a gyermeket az autóban megvédi az édesanyja öle, az nagyon téved. Egy frontális ütközéskor, például 50 km/órás sebességnél, a gyermek súlya az eredeti 60-szorosára emelkedik.</p>

Egy tízkilós gyermek tehát abban a pillanatban 600 kilós. Minimális esélye van a túlélésre annak a gyermeknek is, aki a két első ülés között áll.

Nagyon rossz olvasni, de sajnos igaz, hogy egy 24 kilós gyermek frontális ütközéskor egy másfél tonnás lövedék súlyával repül előre, s így nemcsak magának, de másoknak is komoly sérüléseket okozhat.

A gyermekek anatómiai szempontból is sokkal kockázatosabb helyzetben vannak balesetkor, fejük ugyanis a testükhöz képest nagyobb és súlyosabb. Egy kilenchónapos gyermeknél például a teljes testsúly 25 százalékát teszi ki. Ez nem elhanyagolható tényező, ha belegondolunk, hogy egy felnőtt ember súlyából a fej súlya nem lépi túl az öt százalékot.

Ilyen megterhelés a gyermek számára végzetes lehet, ráadásul ha a gerince és nyaka még nem fejlődött ki kellőképpen. Az agy védelme is rosszabb, hiszen a gyermek koponyája még nem erősödött meg kellőképpen, a felnőttéhez képest vékonyabb és puhább. A fejsérülés ezért sok esetben automatikusan az agy sérülését is jelenti, aminek komoly, vagy végzetes következményei lehetnek.

Gyermekülés vásárlására nem kell túlzottan sok pénzt fordítani. Az elmúlt években a cégek különböző marketing húzásokkal próbálják meggyőzni a vásárlókat arról, hogy épp az ő termékük a legbiztonságosabb, viszont tény, hogy a legolcsóbb forgalomba került gyermekülésnek is teljesítenie kell a szigorú előírásokat. Más szóval, az olcsó gyermekülésnek is teljesítenie kell az ECE R44/03 normát. Amilyen többletkiadásuk tehát lehet, az a gyermekülés kényelmével, rögzítésének módjával és a dizájnnal van összefüggésben.

A gyermeküléseket különböző kategóriákba osztják. A legfontosabb nem a gyermek életkora, hanem a testsúlya és magassága. Több lehetőségük van a választásra. Vagy a legkisebbtől a legmagasabb kategóriába tartozó ülések közül fognak válogatni (0+,1,2,3), vagy a drágább, másrészt univerzálisabb ülések valamelyikét veszik meg (0/1). Ilyen ülés a gyermekkel együtt „növekedhet” egészen négyéves koráig. Aztán áttérhetnek a 2-es kategóriájú ülésre, amely a gyermek rögzítéséhez az autó biztonsági övét „használja.”

Természetesen más, univerzálisan beállítható gyermekülések is léteznek. Ilyen kategóriák az 1/2, 1/2/3, vagy a 2/3. Mindegyik különböző súlyú és magasságú gyermekeknek nyújt kellő biztonságot. Szakértők szerint viszont a gyermek felcseperedése során ideális 2-3 gyermekülést használni. Először úgynevezett „tojást”, vagy „mózeskosarat” a gyermek 12-15 hónapos koráig, aztán gyermekülést 4 éves koráig; és univerzális ülést 4-től 12 éves korig. A hatévesnél idősebb gyermeknek megfelel egy speciális ülőke is, amely felemeli a gyermek testét úgy, hogy az autó biztonsági öve a megfelelő helyen rögzítse az autó legfiatalabb utasát.

Nagyon fontos az ülés helyzete, illetve a rögzítése az autóban. A legelterjedtebb és legbiztonságosabb rendszer az úgynevezett Isofix rendszer. Az Isofix az egész világon szabadalmaztatott gyermekülés-rögzítő rendszer fantázianeve. Legnagyobb előnye, hogy lehetetlen helytelenül becsatolni és sokkal egyszerűbb a kezelése a sokszor agyonbonyolított, rendkívüli ügyességet feltételező biztonsági öves bekötésekkel rendelkező ülésekkel szemben.

A vezető melletti első és a hátsó ülések párnái között megbúvó, és a hátsó sorban gyakran fent is található fém rögzítőfülek stabilabban rögzítik az ülést és az övvel ellentétben balesetek során sem nyúlnak meg.

A rendszer hátránya, hogy olyan ülést kell venniük, amely támogatja ezt az Isofix rendszert. Ezeket aztán nem használhatják olyan autókban, amelyekben nincs Isofix.

S hol van gyermekük a legnagyobb biztonságban? Gyakorlatilag teljesen mindegy, hogy az első, vagy hátsó ülésen szállítják. Viszont ha az első ülésre rögzítik, a menetiránnyal ellentétesen, akkor mindig ki kell kapcsolni a légzsákot. Ha pedig a menetiránnyal megegyező irányba szerelik a gyermekülést, akkor a sofőr melletti ülést a lehető legjobban hátra kell tolni, s a légzsákot be kell kapcsolni.

A biztonsági övvel bekötött gyermek biztonsága 60 százalékkal nagyobb az autóban. A menetirányban rögzített gyermeküléssel a biztonság a maximális 80 százalékra növekedik. Ez akár a 90 százalékot is elérheti, ha az ülést a menetiránnyal ellentétesen rögzítik. Ütközéskor ugyanis a nyomás a gyermek egész hátára terjed szét, s ez még nagyobb biztonságot jelent.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?