<p>A Fico-kabinetnek jóval nagyobb figyelmet kellene szentelnie a hazai élelmiszeriparnak – figyelmeztet a Szlovákiai Élelmiszer-kamara (PKS). Szlovákia ugyanis egyre több külföldi élelmiszert hoz be, miközben a kivitel nagy részét az élelmiszerek előállításához szükséges alapanyagok teszik ki.</p>
A többi uniós tagországhoz képest Szlovákia elenyésző mértékben támogatja a hazai élelmiszeripart. Az Európai Unió országai közül e tekintetben a harmadik legrosszabbul teljesítő állam. Csak összehasonlításképpen: a nagyjából hasonló méretű Írország élelmiszer-termelé-se nyolcszorosa a szlovákiainak, Dánia ötször, míg Csehország háromszor annyi élelmiszert állít elő, mint Szlovákia. Még a hárommillió lakosú Litvánia is ötszörösét termeli meg a szlovákiai élelmiszernek.
Veszélyes zuhanás
„Nem nyugodhatunk bele abba, hogy Szlovákia olyan állam legyen, amely a mezőgazdasági termékeket kizárólag nyersanyagként exportálja, majd azokat feldolgozva élelmiszerként hozza be az országba. Nem akarjuk külföldre szállítani a munkát és a béreket” – erősítette meg Daniel Poturnay, a PKS elnöke. Szerinte 2007 óta csak a péksüteménygyártás több mint az ötödével, a húsipar pedig 13 százalékkal esett vissza.
Előnyben az üzletek
„Az eddigi szlovák kormányok az élelmiszeripar problémáinak a mihamarabbi rugalmas orvoslása helyett inkább a nagy üzletláncok masszív terjeszkedését segítették elő” – vallja Poturnay. Márpedig a külföldi üzletláncok az elmúlt években a hazai élelmiszeripari termékekkel szemben a külföldit részesítették előnyben, így jelentősen csökkent a hazai élelmiszerek aránya az üzletekben.
Martin Katriak, a COOP Jednota üzletlánc alelnöke ugyanakkor kiemelte: legfontosabb céljaik között szerepel, hogy rugalmasan együttműködjenek a hazai termelőkkel, s boltjaikban egyre több szlovákiai előállítású élelmiszer legyen. Az állami támogatást a kamara szerint a Vidékfejlesztési Program kereteiből kell hatékonyabban biztosítani. 2020-ig 2 milliárd eurót különítettek el az élelmiszeripar támogatására. Amikor azonban Gabriela Matečná vette át a földművelésügyi tárca irányítását, ennek az összegnek már a 94 százaléka le volt kötve különböző szerződésekkel. Ezzel kapcsolatban az Európai Unió is komoly felháborodását fejezte ki. (sus)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.