Érintetlen vidékfejlesztési forrás

Gyurovszky László építésügyi és vidékfejlesztési miniszter valótlannak, félrevezetőnek tartja azokat a sajtóhíreket, miszerint a kormány az európai uniós strukturális alapok forrásainak átcsoportosításával megfosztja a mezőgazdaságot és a vidéket a fejlődés lehetőségétől az elkövetkezendő három évben. Az alábbiakban a tárca vezetőjével beszélgettünk.

Somogyi Tibor felvételeMiniszter úr, a kormány megszavazta a forrásátcsoportosítás javaslatát.

Az előterjesztés, amelyet az általam vezetett tárca a földművelésügyi miniszterrel egyetértésben tett és a kormány szerdán elfogadott, egyebek között abból indult ki, hogy milyenek az elosztási arányok a környező országokban és az EU-ban a mezőgazdasági, a szociális és a régiófejlesztési alap között. Figyelembe vettük továbbá az egyes ágazatoknak a nemzeti össztermék növeléséhez való hozzájárulását is. A szlovák kormány eredeti, január 22-i javaslata kb. 50 százalékkal több pénzt irányzott elő a mezőgazdaságnak, mint amennyit Magyarország kap, és az EU-országokhoz viszonyítva is messze a legtöbbet ajánlotta fel, Finnországot kivéve. Ugyanez vonatkozik a szociális alapra is. Ezért is javasoltunk változást mindkét alapnál. Az új, szerdán elfogadott elosztás szerint is a mezőgazdasági és szociális alap részesedése az uniós forrásokból Szlovákiában magasabb a többi országhoz viszonyítva.

A vidék és az agrártermelők azonban azt látják, hogy lényegesen kevesebb pénzt kapnak, mint a szomszédos országokban gazdálkodók...

Én a strukturális alapokért felelek, melyek révén 2004–2006 között 1,7 milliárd eurót osztunk el. Az agrárium részesedése a strukturális alapokon belül messze nagyobb, mint a környező országokban vagy az EU-ban. Az MKP és miniszterei támogatják azt a javaslatot, hogy a szlovákiai mezőgazdasági termelők közvetlen kifizetésként megkapják az 55 százalékot, ám ez nem függ össze a strukturális alapokkal.

Akkor maradjunk csak a strukturális alapoknál. A kormány az év elején nyilván az agrárium helyzetéből, felkészültségi szintjéből és társadalmi súlyából kiindulva döntött úgy, hogy 27 százalékkal részesedjen a Szlovákiában előirányzott uniós forrásokból. A kabinet akkor bizonyára úgy ítélte meg, hogy az ágazatot hosszú távon fejleszteni kell, s ezáltal többet tud kitermelni.

Most azonban kiderült, hogy ez nem így van. Összevetettük, hogy a mezőgazdaság milyen pénzek felvételére képes. Kiderült, hogy a rendelkezésekre álló összeg egyötödére vannak projektumok, míg a többi ágazat esetében ez az összeg már most meghaladja a rendelkezésünkre álló forrásokat.

A szlovák agrárkamara regionális kirendeltségei révén a közelmúltban feltérképezte azt, hogy az agrártermelők évekre és prioritásokra lebontva milyen konkrét beruházásokat akarnak megvalósítani a strukturális alapok révén. Ez a szám lényegesen magasabb a kormányelőterjesztésben feltüntetettnél, azaz az agráriumban vállalkozók lényegesen több pénzt meríthetnének az elméletileg kész, bármikor benyújtható projektumaikkal.

Mi nem az elméleti projektumokból indultunk ki, hanem a gyakorlatban vizsgáljuk a már beérkezett pályázatokat. Azért kértük az irányító hatóságot, ez esetben a földművelésügyi tárcát, hogy ezeket terjessze be. Mi az agrártárcától kapott alapanyagból indultunk ki, a beérkezett projektumokat értékeltük. Ezek pedig csak az elkölthető összeg egyötödét fedték.

A kormányelőterjesztés érvként hozza fel a SAPARD előcsatlakozási alap gyenge merítését, meglehetősen régi adatokat felsorakoztatva. A tényleges merítés azonban december óta lényegesen megváltozott, a 2000-es és a 2001-es pénzügyi keret már kimerült. A SAPARD iránti érdeklődés is bizonyítja, hogy az agrárium képes felhasználni az uniós forrásokat, az eddig beterjesztett és elfogadott projektumok pedig azt, hogy a szlovákiai agrárvállalkozók képesek jó pályázatokat írni.

Ismétlem, mi a földművelésügyi tárca anyagából indulunk ki, amely a források egyötödös merítését feltételezte. A szlovákiai mezőgazdaság még így is nagyobb szelettel részesedik a strukturális alapokból, mint a környező és az EU-országokban. A vidékfejlesztéssel kapcsolatban pedig szeretném leszögezni: a vidék egyetlen fillérrel sem kap kevesebbet, mint amennyit az operatív programban a minisztérium erre a célra szánt. A vidékfejlesztéshez hozzá sem nyúltunk. A tervezetet kétszer megtárgyalta a régiófejlesztési tanács, amelynek a harmadik szektor is tagja, átment a tárcaközi egyeztetésen, tehát az az érv, hogy az érintettek nem szólhattak hozzá, nem fedi a valóságot. Sajnálatos, hogy nem jöttek el az egyeztetésre.

Ön vagy a tárcája megkérdőjelezi az agrárium befogadóképességét?

Az eddigi eredmények alapján elmondható: az, ami a SAPARD előcsatlakozási alap révén felhasználódik, csak töredéke annak, amit a strukturális alapok révén fel kell használni. A mezőgazdaságnak juttatandó 17,58 százalék még mindig nagyobb arányt jelent, mint a környező országokban vagy akárhol Európában, Finnországot kivéve. Az is nehezen kérdőjelezhető meg, hogy egy félpályás gyorsforgalmi út Zólyomtól Kassáig, Losoncon, Rimaszombaton és Szepsin keresztül, nem a vidékfejlesztést szolgálja. A keretből egy fillér sem megy autópályára, hanem gyorsforgalmi útra. A célunk, megtalálni az egyensúlyt aközött, ami a régiót életképessé teszi, és mi az, ami a régió életképességét kevésbé fokozza. Ezt a Nemzeti Fejlesztési Terv fogalmazta meg.

Trencsén megyeiek mondták: 13 kilométerre van tőlük az autópálya, mégsem megy hozzájuk a külföldi befektető sem a turista, mert az alapvető infrastruktúra, amelyet eddig a mezőgazdasági és vidékfejlesztési operatív programból finanszírozhattak volna, hiányos.

Éppen ezért nem faragtuk le a vidékfejlesztési pénzeket, azok nagysága ugyanakkora, mint az átcsoportosítás előtt. A különbség csak annyi, hogy ezt a csomagot nem a mezőgazdasági csomagból, hanem a régiófejlesztési alapból fogjuk finanszírozni. Ugyanakkor továbbra is az agrártárca lesz a közvetítő hatóság.

A Brüsszelnek benyújtott cselekvési programok tehát átíródnak? Az Alapinfrastruktúra cselekvési program átveszi egy az egyben a mezőgazdasági cselekvési program vidékfejlesztésre vonatkozó 7. intézkedését?

Igen, itt a támogatás tartalmát illetően nem történik módosítás, az összeg is változatlan.

Franz Fischler agrárfőbiztos levele, amelyet a szlovákiai Vidék Parlamentjének küldött a múlt héten, arra utal, hogy az Európai Bizottság nem a cselekvési programok közötti források átcsoportosítását javasolta, hanem a prioritások átértékelését az egyes cselekvési programokon belül, ami merőben mást jelent.

Az EK küldöttségének véleménye az unió hivatalos véleménye. Mi természetesen abból indulunk ki, amit a küldöttség és vezetője, Luis Riera tolmácsolt. Ennek alapján alakítottuk ki saját álláspontunkat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?