Végre itt a nyár, az éjszakák enyhék, a nappalok forrók, s hamar eltűnik az a sok csapadék, ami május végén, június elején hullott. A meleg kedvelő növényeink gyors növekedésnek indultak, lombosodnak, s hamarosan virágot hoznak.
A paradicsomon már korábban megjelentek a szeptóriás levélfoltosság tünetei.
Elszaporodóban a levéltetvek és az atkák
A paradicsomon már korábban megjelentek a szeptóriás levélfoltosság tünetei. Ezek jellegzetes barna szegélyű, de kifehéredő közepű foltok a leveleken. A betegség jellemzően a fiatal növényt, vagy a növény fiatal részeit támadja meg. A nedves körülmények elősegítik terjedését, de súlyos kárt csak ritkán okoz. A száraz időjárásban, a növény öregedésével az alternáriás foltosság megjelenése veszélyeztet, ami kör alakú barna foltot mutat, ez a folt nagyobbodik, szárad. Sajnos a betegség ráterjedhet a termésre is, ezen a kocsány felől okoz szintén barna színű, besüppedő foltokat. A védekezésre a réztartalmú készítményeket, a folpet, kaptán, klórtalonil hatóanyagú kontakt készítmények valamelyikét javaslom. Jelenleg a paradicsomvész, mint az egyik legsúlyosabb károsító nem fenyeget, (amíg ez a forró, száraz időszak tart), de az előbbi készítmények ez ellen is nyújtanak megelőző védelmet. Ha a paradicsomvész megjelenik, a metalaxil, cimoxanil, efozit-Al hatóanyagú felszívódó típusú készítmények alkalmazása szükséges. A paradicsomban gyakran látható a páfránylevelűség, amit az uborkamozaik vírus okoz. Sajnos ellene ekkor már nem tudunk védekezni, illetve a levéltetvek irtásával csökkenthetjük a betegség terjedését. Kiskertekben a beteg tövek kihúzása is megoldható.
Az uborka most kezd intenzíven növekedni, de már ekkor ott vannak károsítói. Gomba és baktériumos, vírusos betegsége szép számmal akad. Ezek általában a leveleit támadják meg, azon különböző kinézetű foltosságot okoznak, pl. mozaikosodás (vírus), szögletes foltosság (baktérium), szabálytalan alakú foltok (peronoszpóra), később a lisztharmat is megtámadhatja növényeinket. Szerencsére nem ennyire nehéz a helyzet, a növénynemesítés sikert ért el a peronoszpóra, lisztharmat, mozaik vírussal szembeni ellenállóképesség, vagy tolerancia kifejlesztésében. Ezek a korszerű fajták nagy biztonsággal termeszthetők. Sajnos a levéltetvek, atkák ezt is megtámadják, s a jelenlegi időjárás kedvez a felszaporodásuknak. Ha a levelek színváltozását, torzulását látjuk, vizsgáljuk meg növényeinket, valószínűleg egy kézi nagyító nagy segítségünkre lesz. A védekezéseket időben kezdjük el, mert a szedés időszakában már nem lehet kezelni az élelmezés-egészségügyi várakozási idő miatt. A korábban említett levéltetű és atkaölő hatóanyagok itt is használhatók.
Ha valaki rendszeresen öntözi ágyásait, akkor természetesen nedvesebb mikroklíma alakul ki, ennek megfelelően a baktériumos és nedvességet igénylő gombabetegségek (pl. peronoszpóra, paradicsomvész) fokozottan veszélyeztetnek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.