Előleg előszerződésre

A szlovákiai agrárpiacon az utóbbi években egyre nagyobb szerepet kapnak azok a vállalatok, amelyek megbízható pénzügyi háttérrel rendelkezve meg tudják előlegezni a gabonatermelőknek a vetőmag, a vegyszer és a műtrágya árát.

A szlovákiai agrárpiacon az utóbbi években egyre nagyobb szerepet kapnak azok a vállalatok, amelyek megbízható pénzügyi háttérrel rendelkezve meg tudják előlegezni a gabonatermelőknek a vetőmag, a vegyszer és a műtrágya árát. A hazai termelők siralmas pénzügyi helyzetében ez a kínálat, noha sokan berzenkednek ellene, fokozatosan egyre nagyobb szerepet kap főleg a tavaszi vetőmagpiacon.

Lényege, hogy a termelő olyan hitelt kap a vetőmag, vegyszer vagy a műtrágya forgalmazójától, amelyet csak a termés betakarítása után a megtermelt terménnyel közvetlenül, vagy annak eladásából származó bevétellel törleszt.

Amint azt Lelkes Pétertől, az RWA Slovakia vetőmagforgalmazó osztályának vezetőjétől megtudtuk, a cégük által ezen a területen már néhány éve alkalmazott előszerződéses rendszerben az idén némi változásokkal igyekeznek elébe menni a termelők fokozatosan növekvő igényeinek. Mint ismeretes, az RWA tavaly a szerződéses kukorica- és a napraforgó-termelőinek hektáronként 5 ezer korona előleget folyósított a vetőmag, vegyszer és a műtrágya vételi árához azzal a kikötéssel, hogy ezt a partnerük november végéig közvetlenül a folyósított hitel nagyságának ellenértékének megfelelő termény leadásával, vagy az értékesítéséből származó bevételből kiegyenlíti. A növekvő igényekre reagálva az idén emelték, egyúttal kategorizálták az egyes terményekre folyósított előlegek összegét. A termelők az idén a választott vetőmag fajtájától függően 7 ezer, 6 ezer, vagy 5 ezer korona előlegre köthetnek szerződést. Hozzá kell tenni, hogy ezt a hitelt évi 12 százalékos kamatra, havi lebontásban tehát havi 1 százalékos kamatra folyósítják. Az előszerződésekben megfogalmazott kötelezettségek teljesítésének értékét mindig az aktuális értékesítési árakon határozzák meg. Ennek keretében az esedékes eladási határidők előtt mintegy két héttel az előszerződéshez kapcsolt kiegészítő szerződés alapján időszerű piaci árakon szabják meg az átveendő termék árát.

Az idei vetőmagpiacra Lelkes Péter szerint elsősorban bőséges kínálat és a napraforgó iránt fokozottabban megnyilvánuló keresletet lesz a jellemző. A tavaszi kalászos gabonafélék vetőmagjának árai várhatóan a tavalyi eléggé magas árszinten maradnak, egyelőre csupán a szemeskukorica némely fajtájának árában várható 8-9 százalékos árnövekedés. Az árszintek azonban főleg a kukoricánál eléggé széles határok között mozognak, így a fajtakínálat mellett az árban is lehetőség van a választásra. Ennek érdekében az RWA fokozatosan bővíti területi képviselőinek számát, idén már 13 emberük tartja majd a kapcsolatot az egyes térségekben – főleg az intenzív termesztési körzetekben – a termelőkkel. (yl)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?