A búslaki tangazdaság tehenészeti telepén októberben zárta második laktációját a 58243 823 számú Regina nevű tehén. Eredménye 305 napos laktációra átszámítva: 14025 liter tej, 467 kg tejzsír és 422 kg tejfehérje. Regina ezzel az eredménnyel a dunaszerdahelyi régióban a legjobb teljesítményt adó tehenei közé került.
Egy tehéntől negyedmillió bevétel
Bíró Pál, a tangazdaság állattenyésztője ReginávalFoto: Lengyel A búslaki tangazdaság tehenészeti telepén októberben zárta második laktációját a 58243 823 számú Regina nevű tehén. Eredménye 305 napos laktációra átszámítva: 14025 liter tej, 467 kg tejzsír és 422 kg tejfehérje. Regina ezzel az eredménnyel a dunaszerdahelyi régióban a legjobb teljesítményt adó tehenei közé került. Hetvenöt év alatt, amióta haszonellenőrzést végeznek a regióban, az első tehén, amelyik 14 ezer liter fölött teljesített.
Regina az INSEMAS OPEN 2001 tejtermelőverseny listavezetője. Ez alkalomból beszélgettem Nagy György mérnökkel a tangazdaság igazgatójával és Bíró Pál állattenyésztővel. Kérem, mutassátok be Reginát!
Bíró: Regina egy teljesen problémamentes fekete-tarka holstein fajta tehén. 1996 december 17-én született a mi farmunkon. A híres TO-MAR Blackstar ET unokalánya. Soha semmi probléma nem volt vele. Háromszor fogamzott, mindig első inszeminációra. Kétszer üszőborjat ellett, jelenleg a SOM-003-as bikától vemhes. Nagyon szép, harmonikus a testfelépítésű, kitűnő a tőgyfüggesztése, szabályos az állása, lábai szilárdak és szárazak. Különösen jó étvágya van, metabolizmusa csodálatos, hihetetlen menynyit meg tud enni.
Nagy: Reginára már az első laktációja során felfigyeltünk, 11517 liter tejet termelt 3,00 % tejzsír és 2,83 % tejfehérje tartalommal. Annak idején ezzel a teljesítménnyel a régió elsőlaktációs tehenei között az első helyen szerepelt. Gond volt őt elapasztani az első, de főleg a másik laktáció végén, 210 napos vemhességkor még mindig 45 liter tejet adott naponta. Regina produktivitása mellett egyúttal tehénszépség-ideál megtestesítője is lehetne, küllemében nem sok mindent lehet bírálni. Karácsony táján harmadszor fog elleni. Milyen nemű utódot szeretnétek?
Bíró: Két üszőborja már van, de egyáltalán nem lesz baj, ha újabb üszőborja születik, csak egészséges legyen, és az ellés komplikációk nélkül lefollyon.
Nagy: Ha egészséges bikaborja lenne, annak is örülnénk, mert tenyészértéke alapján 250 ezer cseh koronáért hónapos korában eladható. Ha esetleg több inseminációs állomás is érdeklődik majd iránta, akkor árverést rendezünk. Mivel holstein-tenyészetünk 2000. július 24-től törzsállománynak van elismerve, saját magunk is felnevelhetjük, és később dönthetünk értékesítéséről.Az INSEMAS OPEN TOP-100 as listáján a legutolsó értékeléskor a tangazdaságnak 19 tehene szerepelt. Ez azt is jelenti, hogy Regina mellett újabb sztárok jelennek meg?
Nagy: A tangazdaságról tudni kell, hogy az utóbbi években szemléletváltás történt a tehenészet megítélését illetően. A leépítési folyamat helyett a fejlesztés mellett döntöttünk. Úgy tűnik, sikeresen tűztük ki a célokat, és oldottuk meg a feladatokat. A jelenlegi eredmények részben az előző évek komoly beruházásainak, részben a korszerű takarmányozási és munkaszervezési rendszerek bevezetésének köszönhetők. Annak, hogy lesznek még rekorder teheneink a jövőben is, bíztató jelei már mutatkoznak, hiszen van jelenleg olyan tehenünk is, amelytől naponta 63 litert fejünk.
Bíró: Mi nem vásárolunk külföldről tenyészüszőket. Fajtaalakító keresztezéssel próbálunk a 100 %-os holstein vérarány felé haladni. Ez hosszútávú folyamat (20–25 év). A genetikai fejlődést nem gyorsíthatjuk fel, viszont gyorsan és hatékonyan tudtunk sőt, továbbra is szeretnénk javítani a takarmányozási és tartástechnológiai feltételeken, hogy a tehenek komfortérzetén javítsunk. Hogy ez mennyire sikerül, azt a tehenek „mondják meg” mérhető teljesítményükkel. Ha ez rekordot jelent, annak nagyon örülünk.
A régi diákok a tangazdaság tehenészeti gyakorlataira úgy emlékeznek viszsza, hogy mindig csak azt tanították velük: „hogyan nem szabad valamit csinálni”. Most viszont a tangazdaság a régió legjobb tehenészete. Hogyan reagálnak ezekre a változásokra a diákok?
Nagy: A Dunaszerdahelyi Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Középiskolának jelenleg több mint 470 diákja van. Az oktatási idő kb. kétharmada elmélet, egyharmada szakgyakorlat. Természetesen nem csak tehenészetből áll a szaktevékenység, hanem a klasszikus-növénytermesztés alapjaitól a speciális-növénytermesztésen át a diákok megismerik több állatfaj tenyésztési fortélyait és mindezeket az ismereteket közgazdaságilag is megtanulják feldolgozni és kiértékelni. Mindnyájan észrevettük, hogy amióta korszerű Boumatic 2x6–os halszálkás fejőházunk van, félautomata rendszerekkel felszerelve, számítógépes adatfeldolgozással, a takarmányozás automata mérőrendszeres etetőkocsival történik stb., a tehenészet a diákok figyelmének előterébe került.
Bíró: Én 1973-ban végeztem itt ebben a szakközépiskolában, azóta a mezőgazdaságban dolgozom. A régi diákok vissza-vissza jönnek az alma-materbe. Nagyon jó hallani tőlük, mikor arról nyilatkoznak, hogy a tangazdaságban fejlődést tapasztalnak. Örülünk, hogy a búslaki tangazdaságnak sikerült többéves lemaradását behoznia, hogy korszerű rendszereket lehet nálunk látni és megtapasztalni működés közben. A régi diákoknak sokkal szembetűnőbb a változás, mint a jelenlegieknek. Sok mindent szeretnénk még fejleszteni a jövőben, de ennek először anyagi fedezetet kell teremteni.Regina csúcstartó, a tangazdaság tehenészete lassan mintagazdasággá válik. Mi a véleményük a tej felvásárlási árának alakulásáról?
Nagy: Konkrét számokat tudok mondani, hiszen ez nem titok, nálunk a termelés gazdaságtana az oktatás része: 1999-ben 7,75 Sk/lit. realizációs árat értünk el dotáció nélkül, a dotáció hozzáadása után a realizációs ár 8,95 Sk/lit. volt. 2000-ben ugyanez 8,53 Sk/lit. és 9,57 Sk/lit volt. 2001-ben ez 8,75 Sk/lit ill. 9,90 Sk/lit. volt. A 2002-es esztendőben 9,30 illetve 10,45 Sk/lit. realizációs ár várható, amit alacsonynak tartok, hiszen a reális inflációt sem követi. Az említett tejárakkal kalkulálva Regina két laktációja negyedmillió korona bevételt eredményezett, és ez országos viszonylatban sem mindennapi eredmény. Ha jól tudom csak öt ilyen tehén volt eddig Szlovákiában.
Bíró: A mezőgazdaságban megszokott értékrendek már régóta felborultak. Nagyon nehéz átlátni az ország mezőgazdasági árképző politikáját. Sajnos, egy liter desztillált vizet a szlovákiai piac többre becsül, mint egy liter nyers tejet. Valami nincs rendben ebben az értékrendben, u.i. egy liter desztillált víz jelenleg 10,50 Sk-ba kerül. Ha arra gondolok, mennyit ér egy liter tej tőlünk 20 km-rel délre vagy 30 km-re nyugatra, nem beszélve arról, amikor a nyugat-európai tejárakról hallok, elkeseredik a szám íze. Bárhogyan oszthatunk, szorozhatunk, a tej reálértéke alábecsült.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.