Válasszuk a bőrkímélő szereket

A szakorvosok szerint nem fordítunk kellő figyelmet a testünket borító bőr védelmére. Nem csoda tehát, hogy növekszik azok száma, akik kellemetlen tünetekkel keresik fel a bőrgyógyászt.
A bőrbetegségek sokrétűek, lefolyásuk változó.

A szakorvosok szerint nem fordítunk kellő figyelmet a testünket borító bőr védelmére. Nem csoda tehát, hogy növekszik azok száma, akik kellemetlen tünetekkel keresik fel a bőrgyógyászt.

A bőrbetegségek sokrétűek, lefolyásuk változó. Kezelésük nem egyszerű, többnyire családi kórtörténet kell a kór pontos meghatározásához. Érdekes jelenség, hogy ma is sokan a bőrbetegségeket fertőzőnek gondolják, holott általában inkább öröklődnek. Szinte mindenkinél adott a betegségre való hajlam, de hogy mitől, mikor kerül felszínre, többnyire számos tényező együttes hatásától függ. Az utóbbi években egyre nagyobb arányban fordulnak elő különféle allergiás bőrbetegségek. Az ok adott: a testápolás, öltözködés, szabadidős programok kapcsán bőrünk temérdek olyan vegyülettel érintkezik, amelyekre először csak bőrpír formájában reagál, ám később akár ekcémával. Ezen felül allergiás „választ” a táplálék is kiválthat – magyarázta a tudnivalókat dr. Anetta Svrčeková bőrgyógyász. Utalt az allergiás bőrbetegség korai felismerésének fontosságára, hiszen a gyors kezelés nemcsak a gyógyulás esélyeit javítja, hanem az életminőséget is. Nem titok, hogy a bőrbetegség – főleg a látható tünetek miatt – lelkileg is megviseli a beteget.

Az allergiás reakció a szervezet válasza, védekezése az idegen anyagok ellen. A káros anyagok, vegyszerek bőrön át a szervezetbe jutását elősegíti a bőr nagyfokú kiszáradása, az idült bőrgyulladás, de bármilyen bőrsérülés is. Az allergiás érzékenység kialakulása, esetleg az ekcéma megjelenése bizonyos időbe telik. – Kezdetben – bár az allergén bejut a bőrbe, a sejtek eljuttatják a nyirokcsomók különleges sejtjeihez – tünetmentes a beteg, ám a káros anyagok ismételt „támadása” miatt más sejtek gyulladáskeltő anyagokat szabadítanak fel, s ezek hatására kialakul az enyhe vagy súlyos ekcéma. Heveny ekcémánál egyszerűsödhet a kiváltó ok felkutatása, ugyanis az érintett emlékezhet azokra az anyagokra, amelyekkel érintkezett. Ezért tartjuk fontosnak a káros anyagokkal való érintkezés kerülését, valamint a bőrvédő, bőrkímélő szerek használatát – hangsúlyozta.

A hagyományos mosószerek összetevői, – enzimek, fehérítők, vízlágyítók – vagy akár az adalékanyagok – illatosítók, színesítők –, ugyancsak allergiás tüneteket válthatnak ki, hiszen a ruházat és bőr közvetlen érintkezése elkerülhetetlen.

A leggyakoribb allergizáló anyagok (a teljesség igénye nélkül)

nikkeltartalmú divatékszer, fémtárgyak, kiegészítők

textilfesték, gumi és műanyag, króm

fertőtlenítők, tartósítószerek

haj- és szemfesték, lanolin, illatanyagok, illóolajak

dísznövények, fűszerek, zöldség- és gyümölcsfélék

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?