Újdonság, ami javítja a szívelégtelenségben szenvedők életminőségét

szívbetegség k

Tíz ember közül 2-3 krónikus szívelégtelenségben szenved. Szlovákiában e betegség miatt kerülnek leggyakrabban kórházba, és a halandóság is igen magas. A krónikus szívelégtelenség nem azt jelenti, hogy hirtelen leáll a szívműködés, hanem azt, hogy a szív hosszabb ideje nem képes elég vért pumpálni a szervezetbe, nem tud minden szervet és az egész szervezetet vérrel ellátni.

A következmény az, hogy a szervezetben felhalmozódik a folyadék, és fennáll az akut, halállal végződő szívelégtelenség veszélye. A betegnek romlik az életminősége – nemcsak testi, hanem lelki téren is. Bizonytalanságban él, fél a kórházi kezeléstől és a betegség további alakulásától, sokan depressziósakká válnak, szoronganak. A szívelégtelenségben küzdők száma emelkedik, ami nagyon megterheli a betegellátó rendszert. 

Egyedi módszer

Megoldást jelenthet az új Seerlinq rendszer, amely a mesterséges intelligencia segítségével a fotopletizmográfiai jel (PPS) továbbfejlesztett elemzésén alapul, akárcsak az okostelefonban a pulzusmérés. Egy tudományos csapat dr. Allan Böhm kardiológus vezetésével egy új és egyedülálló módját fedezte fel annak, hogyan lehet az orvosi gyakorlatot az elérhető modern technológiákkal összekapcsolni és a mesterséges intelligenciával összekötve életet menteni. A fotopletizmográfia lényege, hogy az ujjat egy LED fényforrás világítja meg látható vagy infravörös fénnyel. A fény egy része visszaverődik vagy szóródik, míg a másik része átjut az ujjon. Az ujjon átjutó fény intenzitását fotodetektor fogja fel. A detektált fény intenzitásából számítható ki, milyen a bal kamrában a nyomás.

„Kutatásaim során néhány évvel ezelőtt tudatosítottam, hogy a PPS mérés sokkal több adatot kínál, mint amennyit aktuálisan felhasználunk belőle. Nemcsak a pulzusról, hanem a szív- és érrendszerről is érdekes információkat nyújthat, például a bal kamrában lévő nyomásról. Ma már tudjuk, hogy ezeknek az adatoknak az alapján kéthárom hetes előnnyel előre tudjuk jelezni az egészségi állapot akut romlását (akut szívelégtelenséget). Ennek köszönhetően módosíthatjuk a kezelést, és ezzel megelőzhetjük a kórházi kezelést vagy a halált” – mondja Allan Böhm kardiológus, a megoldás feltalálója. 

A Seerlinq távúton monitorozza a krónikus szívelégtelenségben szenvedő betegeket, az adatokat pedig a mesterséges intelligencia dolgozza fel és értékeli. Képes előrejelezni és időben figyelmeztetni az orvost a közelgő szívelégtelenségre még azelőtt, mielőtt a beteg tapasztalná állapota romlását. „A beteg így állandó orvosi felügyelet alatt van otthon, ami jelentős mértékben hozzájárul kényelméhez és jobb életminőségéhez” – mondja dr. Allan Böhm. 

Mit kell a betegnek tennie? 

A monitorozás érdekében a betegnek csak egy egyszerű, a pulzáló oximéterhez hasonló mérőberendezésre van szüksége, amit két-három naponta felhelyez az ujjára, és okostelefonon keresztül csatlakozik az internethez. A kezelés minimális időt és műszaki adottságokat igényel, így minden betegnek alkalmas. 

Az egészségi állapot romlása mögött gyakran a gyógyszerek rossz adagolása vagy kihagyása áll. A távmonitorozásnak köszönhetően a beteg és az orvos elkerülheti az ilyen félreértéseket, amelyekre egyébként nem jönnének rá. Vitathatatlan, hogy a Seerlinq hatására javul a kezelés, minden betegnek személyre szabott lehet. A telemonitoring használata pedig csökkenti a depresszió és a szorongás tüneteit, mert a betegnek végre az az érzése, hogy betegségét ellenőrizni tudja.

„A táv monitorozásnak sok előnye van – csökkenti a halálozást, korán meg lehet kezdeni a kezelést, nincs szükség invazív beavatkozásokra, és javítja a beteg általános életminőségét. Kezdettől fogva erre törekedtünk” – állítja Allan Böhm. 

Előnyei

Az említett távmegfigyelést eddig csak a szívbe beültetett monitorozó készülékkel volt lehetséges elvégezni, aminek az invazív beavatkozásra jellemző kockázatai vannak. Ráadásul rendkívül igényes és költséges beavatkozásról van szó. A Seerlinq a beteg kényelmének javítása mellett előnyös a betegellátásra nézve, például csökkenti az orvosi ellátásra nehezedő terhet, a műtét utáni ellátást, és nem kell hozzá drága felszerelés. Mivel kevesebb a kórházi kezelés, csökken a kórházak terheltsége, és az orvosok hatékonyabban tudnak dolgozni. 

Ennek az egyszerű készüléknek a használatát egyelőre csak egy egészségbiztosító téríti meg, a másik két intézmény ügyfeleinek maguknak kell állni a költségeket. Tájékoztatásképpen elmondjuk, hogy egy hónapra 30 euróra jön ki a kölcsönzés, s legalább fél évig kellene alkalmazni. Egyelőre Pozsonyban, Kassán, Nyitrán és Érsekújvárban hozzáférhető.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?